Τσεντεβίτα - Ολυμπιακός 70-83 (vid & pics)

Ο «λαβωμένος» Ολυμπιακός (χωρίς Γιανγκ, Σπανούλη, Πρίντεζη ενώ έχασε και τον Λοτζέσκι μέσα στο ματς) διέκοψε το σερί 3 νικών της Τσεντεβίτα επικρατώντας με 70-83. Εκπληκτικοί Χάντερ (19π., 8ρ.) και Παπαπέτρου (16π., 8ρ.). Πολύτιμοι Αθηναίου (3/3τρ.) και Μάντζαρης (12π., 4ασ.).

Ο Ολυμπιακός (5-1) στο ματς με την Τσεντεβίτα (3-3) παρουσιάστηκε χωρίς τους Σπανούλη, Πρίντεζη και Γιανγκ ενώ κατά τη διάρκεια του αγώνα ο Ματ Λοτζέσκι ένιωσε ενοχλήσεις στον αχίλλειο τένοντα και έπαιξε μόλις 12', αλλά αυτό δεν εμπόδισε όλους τους υπόλοιπους να δώσουν το καλύτερό τους εαυτό. Οι πρωταθλητές Ελλάδας νίκησαν την Τσεντεβίτα (70-83) διακόπτοντας το σερί τριών συνεχόμενων νικών που είχαν οι Κροάτες.

Στα πρώτα 15 λεπτά της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι είχαν ευστοχήσει σε 8 τρίποντα εκμεταλλευόμενοι την κακή άμυνα του Ολυμπιακού. Όταν τα πράγματα διορθώθηκαν κάπως στα μετόπισθεν, τότε οι Πειραιώτες βρήκαν ρυθμό και προηγήθηκαν χάρη κυρίως στα καλάθια των Οθέλο Χάντερ και Ιωάννη Παπαπέτρου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Γιάννης Αθηναίου (9π. με 3/3 τρίποντα) και Μιχάλης Τσαϊρέλης (4π. και εκπληκτική άμυνα) ήταν οι παίκτες που βοήθησαν τον Ολυμπιακό να προηγηθεί ακόμη και με 12 πόντους διαφορά.

Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός έπαιξε με αυτοπεποίθηση και κυρίως έπαιξε άμυνα η οποία δυσκόλεψε τους παίκτες της Τσεντεβίτα να βλέπουν ακόμη και το «ερυθρόλευκο» καλάθι με αποτέλεσμα η νίκη να έρθει και με διαφορά χάρη σε συνεχόμενους πόντους του Στρόμπερι.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ολυμπιακός έπαιξε πιο ορθολογικά ακουμπώντας συχνά τη μπάλα στο low post (Χάντερ, Παπαπέτρου, Μάντζαρης). Επίσης οι Πειραιώτες είχαν 15 περισσότερα ριμπάουντ (27-42) εκ των οποίων τα 17 ήταν επιθετικά.

Στο 2ο ημίχρονο ανέβασαν την άμυνά τους με την Τσεντεβίτα να βάζει μόλις ένα τρίποντο στο 2ο εικοσάλεπτο.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Οθέλο Χάντερ (26:06) είχε 19 πόντους (9/12δ., 1/1δ.), 8 ριμπάουντ και 2 λάθη ενώ ο Ιωάννης Παπαπέτρου (33:13) τελείωσε με 16 πόντους (4/10δ., 2/5τρ., 2/2β.), 8 ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κλέψιμο και 3 λάθη.

Εξαιρετική παρουσία και για τους Γιάννη Αθηναίου (9π. με 3/3 τρίποντα) και του αρχηγού της ομάδας στο ματς, Βαγγέλη Μάντζαρη (12π., 3ρ., 4ασ, 4λ.).

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Κάρλο Ζγκάνετς σε 19:38 είχε 2 πόντους (1/2δ.), 2 λάθη και έπαιξε τραγική άμυνα.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου και τα 2/2 συνεχόμενα τρίποντα του Γιάννη Αθηναίου που έστειλε το ματς στο +10 (53-63).

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Η Τσεντεβίτα την ευστοχία της πίσω από τη γραμμή των 6,75 στα πρώτα 15' του ματς.

Στον Ολυμπιακό το σχήμα με τον Παπαπέτρου στο «4» και την υποσχόμενη απόδοση του Στρόμπερι (παρά την αστοχία τους ) ο οποίος είχε 8 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα και μόλις ένα λάθος.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Οι Κροάτες την κακή επίθεση στην τελευταία περίοδο.

Οι Πειραιώτες έναν ακόμη τραυματισμό, αυτόν του Ματ Λοτζέσκι.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 40-41, 56-64, 70-83