Ολυμπιακός - Λαύριο 108-39

Ο Ολυμπιακός συνέτριψε το Λαύριο με 108-39 και έκανε ρεκόρ διαφοράς πόντων στη δική του ιστορία στην Α1.

Πριν ξεκινήσει το ματς ήταν γνωστό πως ο Ολυμπιακός θα ήταν ο νικητής απέναντι στο Λαύριο, ωστόσο οι Πειραιώτες με την τελική διαφορά των 69 πόντων (108-39) έκαναν ρεκόρ μεγαλύτερης νίκης στην ιστορία της Α1, ξεπερνώντας το +65 με το Παγκράτι (123-58) τη σεζόν 1994-95

Το παιχνίδι έδωσε την ευκαιρία στον Γιάννη Σφαιρόπουλο αν μοιράζει το χρόνο συμμετοχής στους παίκτες και να βλέπει αρκετούς εξ αυτών να αποδίδουν καλά.

Το Λαύριο έζησε μία σημαντική εμπειρία παρουσία 200 φιλάθλων τους απέναντι σε έναν σπουδαίο αντίπαλο και σίγουρα οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη θα το θυμούνται κι ας ηττήθηκαν με μεγάλη διαφορά.

Οι Πρωταθλητές Ελλάδας δοκίμασαν διάφορα σχήματα με τον Αγραβάνη να παίζει αρκετά λεπτά στο «5» και τον Παπαπέτρου στο «4».

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η διαφορά ποιότητα των δύο ρόστερ δε συγκρίνεται. Ο Ολυμπιακός είχε 54% στα τρίποντα (13/24), 61% στα δίποντα (26/42), πήρε 33 περισσότερα ριμπάουντ (51-18) και έδωσε 32 ασίστ έναντι τριών του Λαυρίου.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Κανείς παίκτης των γηπεδούχων δεν υστέρησε. Ο Βασίλης Σπανούλης σε 17:54 είχε 19 πόντους (3/3δ., 3/4τρ., 4/4β.), 3 ασίστ, ένα λάθος, ένα κλέψιμο κι ένα ριμπάουντ. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού ξεπέρασε το φράγμα των 4.500 πόντων από καταβολής ΕΣΑΚΕ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μπράντον Γιανγκ τελείωσε με 1/9 σουτ εντός πεδιάς και 3 λάθη.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ανάγκασε το Λαύριο να σκοράρει μόλις 6 πόντους αυτούς από βολές. Δεν επέτρεψε ούτε ένα καλάθι εντός πεδιάς και κάπου εκεί χάθηκε η όποια επαφή με το σκορ.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Ο Ολυμπιακός την καλή απόδοση παικτών που δεν είχαν καλή ψυχολογία.

Το Λαύριο φυσικά την αξέχαστη εμπειρία να παίζει στο ΣΕΦ.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Ο Ολυμπιακός συγκεντρώνεται στο παιχνίδι με την Αναντολού στην Κωνσταντινούπολη (12/11).

Το Λαύριο τα άσχημα ποσοστά του (11/54 συνολικά) και τις μόλις 3 ασίστ που έδωσε.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 50-19, 81-33, 108-39