ΠΑΟΚ - Σζoλνόκι 72-69 (pics)

Ο ΠΑΟΚ νίκησε την ουγγρική Σζολνόκι στην πρεμιέρα του Eurocup με 72-69 σε μία αναμέτρηση που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Οι Θεσσαλονικείς νίκησαν την Σζολνόκι με 72-69 χωρίς ωστόσο να αποδώσουν καλό μπάσκετ.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ καλά την αναμέτρηση και με συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα προηγήθηκε με 11-0 (4'), 19-4 (7') και 32-19 (15'). Σε εκείνο το σημείο η εικόνα άλλαξε και οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστή τον Νταβίντ Βοϊβόντα μείωσαν στον πόντο (33-32, 19').

Στην τρίτη περίοδο οι Ούγγροι προσπέρασαν με 47-48 (26') και το ματς έκτοτε έγινε ντέρμπι μέχρι και το άκουσμα της κόρνας της λήξης όπου βρήκε τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ήταν πιο τυχερός και πιο ψύχραιμος στο τέλος από τη γραμμή των βολών με τον Κώστα Βασιλειάδη να έχει 6/6.

Ο ΠΑΟΚ βρήκε 10 εύστοχα τρίποντα (34%) και κυρίως έκανε 10 λιγότερα λάθη από τους Ούγγρους (11-21).

Τραγική η κατάσταση για τον ΠΑΟΚ στα ριμπάουντ με 26-46 (12 επιθετικά οι φιλοξενούμενοι).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μιλένκο Τέπιτς σε 31:55 είχε 16 πόντους (2/2δ., 4/6τρ., 0/2β.), 4ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο και κανένα λάθος.

Ο Κώστας Βασιλειάδης πέτυχε 9 πόντους, αλλά όλοι στην τελευταία περίοδο.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ρόντνεϊ Γκριν ως Αμερικανός όφειλε να κάνει τη διαφορά για την ομάδα του, αλλά με 1/8 σουτ εντός παιδιάς δεν το έκανε.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Οι Ούγγροι βρέθηκαν δύο φορές με προβάδισμα ενός πόντου στο τελευταίο λεπτό και ισάριθμες φορές με ζευγάρι εύστοχων βολών ο Κώστας Βασιλειάδης έβαλε τον ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Ο ΠΑΟΚ κρατά τη νίκη και τίποτα άλλο.

Η Σζολνόκι την καλή εμφάνιση της από το 15' κι ύστερα.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι τα 20 περισσότερα ριμπάουντ των αντιπάλων τους. Δεν ήταν και τίποτα θηρία οι αντίπαλοι για τόση μεγάλη διαφορά.

Οι φιλοξενούμενοι τις κακές άμυνες στο τελευταίο λεπτό του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 37-32, 54-52, 72-69