Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 64-70 (pics)

O Παναθηναϊκός είχε το... πάνω χέρι στο πρώτο ντέρμπι της χρονιάς! Κέρδισε σε ένα κακό παιχνίδι στο ΣΕΦ τον Ολυμπιακό με 64-70 και πήρε την πρόκριση στους «4» του Κυπέλλου Ελλάδος! Η άμυνα στην 4η περίοδο το κλειδί της «πράσινης» νίκης!

Ο Παναθηναϊκός πήρε το πρώτο ντέρμπι της σεζόν και μάλιστα εκτός έδρας και προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι «πράσινοι» επικράτησαν του Ολυμπιακού με 64-70 χάρη σε μία καταπληκτική τελευταία περίοδο όπου έτρεξαν σερί 15 αναπάντητων πόντων.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά κακό, ωστόσο Οκτώβριο μήνα ήταν αναμενόμενο.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 8-2 χάρη κυρίως στο pick ‘n’ roll με το οποίο «σημάδευαν» τον Όγκνιεν Κούζμιτς. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πίεσαν περισσότερο στην άμυνά τους αφήνοντας τους Πειραιώτες χωρίς καλάθι για 4 αγωνιστικά λεπτά (8-9, 7’). Οι πολλές και συχνές αλλαγές των προπονητών ήταν απόλυτα δικαιολογημένες (λόγω κούρασης κυρίως) με αποτέλεσμα ο ρυθμός να αποτελεί άγνωστη λέξη στο ματς.

Ο Παναθηναϊκός με 7 αναπάντητους πόντους προσπέρασε με 18-21, (16’) όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν και πάλι κάποιες λίγες λύσεις και ισοφάρισαν πηγαίνοντας στα αποδυτήρια.

Στο πρώτο ημίχρονο κοιτώντας τα στατιστικά ξεχώριζε κανείς τα 2/15 τρίποντα του Ολυμπιακού, τα 11 λάθη των «πράσινων», τις 10/16 βολές τους και τη μάχη των ριμπάουντ (16-23).

Η εικόνα της τρίτης περιόδου δεν άλλαξε στο παραμικρό. Οι δύο ομάδες σκόραραν με πολύ μεγάλη δυσκολία με τους φιλοξενούμενους όμως να παίρνουν πρώτοι, διαφορά πέντε πόντων (33-38, 26’). Οι Πρωταθλητές Ελλάδας με τρίποντα των Αθηναίου και Αγραβάνη ισοφάρισαν στους 44 πόντους, όμως και πάλι ο Παναθηναϊκός βρήκε λύσεις (στο πρόσωπο του Γιάνκοβιτς) και βρέθηκε στο +13 (44-59, 37’). Ο Ολυμπιακός σκόραρε για πρώτη φορά στην τελευταία περίοδο μετά από 6:23, ωστόσο ακόμη κι αν προσπάθησε να μειώσει το κατάφερε μέχρι ενός σημείου (58-64, 40’’ πριν τη λήξη).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Παναθηναϊκός έπαιξε πολύ καλύτερη άμυνα και ήταν η ομάδα που βρήκε (λίγες έστω) λύσεις στον αιφνιδιασμό. Σαφέστατη υπεροχή στα ριμπάουντ (34-41) με τον Ολυμπιακό επίσης να έχει άθλια ποσοστά έξω από τα 6,75 (5/28).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τζέιμς Φελντέιν ξεχώρισε περισσότερο από κάθε συμπαίκτη του. Με 14 πόντους (2/4δ., 2/5τρ., 4/4β), 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 λάθη σε 25:50.

ΠΕΡΑΣE ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣE: Ο Βασίλης Σπανούλης δε βοήθησε τον Ολυμπιακό. Ο αρχηγός των γηπεδούχων σε 21:10 είχε 2 πόντους (1/3δ., 0/5τρ.), έδωσε 5 ασίστ, αλλά έκανε ισάριθμα λάθη.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου έκρινε το ματς. Ο Παναθηναϊκός έτρεξε σερί 0-15 και πανηγύρισε εύκολα τη νίκη.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Ο Παναθηναϊκός κρατά την πρόκριση, το «διπλό» στο ΣΕΦ το οποίο του δίνει ψυχολογικό πλεονέκτημα γιατί ήρθε και εύκολα τελικά και φυσικά τον τρόπο με τον οποίο αγωνίστηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Ο Ολυμπιακός κρατά το… τίποτα.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Αμφότερες οι ομάδες ξεχνούν τον τρόπο με τον οποίο αγωνίστηκαν. Κακό μπάσκετ (λόγω εποχής).

Στον Ολυμπιακό ξεχνούν τα σουτ τριών πόντων (5/30) και φυσικά τον τρόπο που έπαιξαν στην τελευταία περίοδο.

Στον Παναθηναϊκό δε θέλουν να θυμούνται τις βολές (30/46).

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 26-26, 44-44, 64-70