Καβαλίερς - Γουόριορς 82-103

Φάνης Παναγιώτου

Οι Γουόριορς… άλλαξαν, ο Ιγκουοντάλα έκανε φοβερό ματς σε άμυνα & επίθεση και το 2-2 για τους “Πολεμιστές” είναι γεγονός (82-103)!

Το πλεονέκτημα έδρας ξανά στους Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς! Τι κι αν οι Στεφ Κάρι & Κλέι Τόμπσον βρέθηκαν ξανά σε μέτριο βράδυ; Ο Αντρέ Ιγκουοντάλα ήταν εκεί, έκανε εξαιρετικά δύσκολη τη ζωή του ΛεΜπρον Τζέιμς, στην επίθεση έβαλε μεγάλα σουτ κι οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με 82-103.

Η σειρά πλέον είναι στο 2-2. Θα επιστρέψει στο Κλίβελαντ, αφού πρώτα οι “Πολεμιστές” δώσουν ένα ματς στο… σπίτι τους και το ερώτημα που τίθεται, είναι αν ο King James είναι ικανός να οδηγήσει τους Καβαλίερς σε νέα υπέρβαση...

Η εξέλιξη του ματς:

Ο Στιβ Κερ κάτι έπρεπε ν’ αλλάξει και το έκανε. Ο Άντριου Μπόγκουτ έχασε τη θέση του από τον Αντρέ Ιγκουοντάλα, ο οποίος βρέθηκε στη βασική πεντάδα των Γουόριορς, έπαιξε άμυνα τον Τζέιμς και στην επίθεση μέτρησε 9 πόντους στην πρώτη περίοδο. Βέβαια, εκείνη που μπήκαν καλύτερα ήταν οι Καβαλίερς, που έκαναν ένα γρήγορο 7-0 με τον ΛεΜπρον να κλέβει την παράσταση! Οι “Πολεμιστές” όμως απάντησαν άμεσα και με καλάθι του Τόμπσον πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά (20-22). Εν τέλει το πρώτο δωδεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 24-31 για τους φιλοξενούμενους.

Οι Γουόριορς έπαιξαν στα ίδια επίπεδα και στη δεύτερη περίοδο. Αρχικά, η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά στους 10 πόντους (28-38) έπειτα από τρίποντο του Κλέι Τόμπσον κι εν συνεχεία έφτασε στους 12 πόντους, κάτι που δεν είχε συμβεί ξανά στη σειρά. Το προβάδισμα των φιλοξενούμενων μεγάλωσε (+15) κι οι δύο αντίπαλοι πήγαν στ’ αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το σκορ στο 42-54.

Στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου οι Κλίβελαντ Καβαλίερς κατάφεραν να παίξουν καλύτερη άμυνα και μείωσαν τη διαφορά. Αρχικά σε 54-63 με τον ΛεΜπρον κι έπειτα σε 58-63 με τον Σάμπερτ. Τα επιθετικά ριμπάουντ, αλλά και ο Μοζγκόφ έκαναν καλά τη δουλειά τους κι οι Καβαλίερς μείωσαν ακόμα περισσότερο (62-65) με κάρφωμα του Τζέιμς. Στο 36’ οι Γουόριορς ήταν στο +6 (70-76).

Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς αποκατέστησαν άμεσα την τάξη και πήραν ξανά διψήφιο προβάδισμα. Ο Στεφ Κάρι έκανε το 72-85 κι από εκείνο το σημείο κι έπειτα η ομάδα του Στιβ Κερ δεν κοίταξε ξανά πίσω της, μέχρι να διαμορφωθεί το τελικό 82-103.

Τα δωδεκάλεπτα: 24-31, 42-54, 70-76, 82-103
Καβαλίερς (Μπλατ): Τζέιμς 20 (7/22 σουτ 12ρ., 8ασ.), Μοζγκλοφ 28 (10ρ.), Τόμπσον 12 (13ρ.), Σάμπερτ 5 (7ρ.), Ντελαβεντόβα 10 (2/9τρ., 4ασ.), Τζόουνς, Πέρκινς 2, Χάρις, Μίλερ, Σμιθ 4 (0/8τρ.).
Γουόριορς (Κερ): Μπαρνς 14 (8ρ.), Γκριν 17 (7ρ., 6ασ.), Κάρι 22 (8/17 σουτ, 4/7τρ., 6ασ.), Ιγκουοντάλα 22 (4/9τρ., 8ρ.), Τόμπσον 9 (1/5τρ.), Λι 9 (5ρ.), ΜακΑντού, Μπόγκουτ, Σπέιτς1, Λίβινγκστον 7 (8ρ., 4ασ.), Χόλιντεϊ, Μπαρμπόσα 2.

ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ - ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ 2-2
Game 1: Γουόριορς - Καβαλίερς 108-100
Game 2: Γουόριορς - Καβαλίερς 93-95
Game 3: Καβαλίερς - Γουόριορς 96-91
Game 4: Καβαλίερς - Γουόριορς 82-103
Game 5: Γουόριορς - Καβαλιερς (15/6)
Game 6: Καβαλίερς - Γουόριορς (17/6)
Game 7: Γουόριορς - Καβαλίερς (20/6)*