Ατλάντα Χοκς – Μπρούκλιν Νετς 99-92

Οι Νετς εμφανίστηκαν πεισμωμένοι, αλλά οι Χοκς χάρη στην ποιότητά τους, πήραν στο τέλος τη πέμπτη φετινή τους νίκη επί των φιλοξενούμενων με 99-92 και έκαναν το 1-0.

Πέρυσι τέτοια περίοδο έβγαζαν το «λάδι» των Πέισερς από την όγδοη θέση. Φέτος, γνωρίζοντας τους κινδύνους ενός τέτοιου συναπαντήματος, οι Χοκς παρουσιάστηκαν σοβαροί και πήραν τη νίκη απέναντι στους Νετς, κάνοντας το 1-0 στη σειρά.

Άλλωστε, το Μπρούκλιν δεν θα μπορούσε να τους δημιουργήσει πρόβλημα υπό άλλες συνθήκες. Το Νο.1 της Ανατολής -για πρώτη φορά μετά το 1994- «καθάρισε» τους Νετς για πέμπτη φορά φέτος σε ισάριθμες αναμετρήσεις και υπερασπίστηκε κατ' αρχήν το πλεονέκτημα έδρας που έχει μέχρι τους τελικούς, χάρη στο ανεπανάληπτο -για τους ίδιους- 60-22 της κανονικής περιόδου.

Όσο... ενοχλητικοί και αν εμφανίστηκαν οι Νετς, τα Γεράκια διατήρησαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και έφτασαν να προηγούνται με 16 πόντους, παρά τις διαρκείς αντιδράσεις των φιλοξενούμενων. Εν τέλει ο Τζεφ Τιγκ με ένα floater έκανε το 95-89, ο Τζο Τζονσον άστοχησε σε τρίποντο από τη γωνία και οι βολές του πρώτου ένα λεπτό πριν από το φινάλε έγειραν οριστικά την πλάστιγγα υπέρ της Ατλάντα.

Ο Κάιλ Κόρβερ ήταν πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους με 21 πόντους -και 5 τρίποντα-, ενώ οι Τιγκ και Κάρολ πρόσθεσαν από 17. Τζόνσον και Λόπες οδήγησαν τους Νετς στο σκορ με 17 πόντους έκαστος.