«Αφεντικό» ο ΛεΜπρον! (vids)

Φάνης Παναγιώτου

Οι Γουόριορς είναι η ομάδα που εντυπωσιάζει τη φετινή σεζόν, ωστόσο ο ΛεΜπρον Τζέιμς και οι Καβαλίερς έστειλαν μήνυμα ενόψει των playoffs!

Μεγάλο ματς στην Quicken Loans Arena, με τους Καβαλίερς να υποδέχονται τους Γουόριορς. Οι “Πολεμιστές” είναι η ομάδα που έχει κερδίσει τις εντυπώσεις τη φετινή αγωνιστική περίοδο, ωστόσο στο παρκέ εκείνος που έκανε… κουμάντο ήταν ο ΛεΜπρον Τζέιμς! Ο «Βασιλιάς» έβαλε 42 πόντους και οδήγησε το Κλίβελαντ στην 18η νίκη του στα τελευταία 20 ματς.

Οι Γουόριορς πλήρωσαν τη μέτρια βραδιά του Στεφ Κάρι, ο οποίος έβαλε μόλις 6 πόντους μετά την πρώτη περίοδο, ενώ ο Ντέιβιντ Μπλατ σίγουρα θα ήταν ικανοποιημένος από την εικόνα της ομάδας του, είδε, όμως, τον Κάιρι Έρβινγκ να τραυματίζεται στον ώμο. Λογικά ο All Star γκαρντ θα χάσει το ματς με τους Πέισερς που ακολουθεί, το σημαντικό, όμως, είναι πως οι Καβαλίερς έχουν ανεβάσει για τα καλά ρυθμούς και βρίσκονται σε πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση!

ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ - ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ 110-99
Τα δωδεκάλεπτα: 32-33, 29-23, 29-22, 20-21
Καβαλίερς (37-22): Λαβ 16 (3/5τρ., 8ρ.), Τζέιμς 42 (4/9τρ., 11ρ., 5ασ.), Μοζγκόφ 10 (10ρ.), Έρβινγκ 24 (2/8τρ.), Σμιθ 4 (5ασ., 4κλ.), Τζόουνς, Πέρκινς, Χέιγουντ, Τόμπσον 12 (8ρ.), Μίλερ, Σάμπερτ (5ρ.), Ντελαβεντόβα 2, Χάρις
Γουόριορς (44-11): Μπαρνς 11 (7ρ.), Γκριν 16 (8ρ., 5κλ.), Μπόγκουτ 6, Κάρι 18 (3/9τρ., 6ασ.), Τόμπσον 13 (3/5τρ.), Λι 19, Σπέιτς, Λίβινγκστον, Χόλιντεϊ 2, Μπαρμπόσα 5, Ιγκουοντάλα 9 (5ρ., 5ασ.)

ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΟΙ ΣΑΝΣ
Μεγάλη νίκη πήραν και οι Σανς, που αντιμετώπισαν τους Θάντερ στο US Airways Center. Το ματς είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ και τελικά κρίθηκε στην παράταση, με τον Ράσελ Γουέστμπρουκ να ισοφαρίζει με γκολ-φάουλ στα -13’’ για την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας και τους Σανς να χάνουν την τελευταία επίθεση. Στον έξτρα χρόνο οι Σανς βρήκαν τις απαραίτητες λύσεις και έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα, με τους Θάντερ να χάνουν, παρά το νέο triple double του RW.

ΣΑΝΣ - ΘΑΝΤΕΡ 117-113
Τα δωδεκάλεπτα: 25-15, 28-33, 33-36, 23-25 (8-4)
Σανς (31-28): Μαρκίφ Μόρις 29 (11ρ., 2/6τρ.), Τάκερ 12, Λεν 12 (11ρ.), Μπλέντσο 28 (13ρ., 9ασ.), Νάιτ 15, Μάρκους Μόρις 11, Ράιτ 4, Μπάρον 4, Γκριν 2
Θάντερ (32-25): Ιμπάκα 13 (9ρ.), Σίνγκλερ 7, Καντέρ 18, Γουέστμπρουκ 39 (14ρ., 11ασ.), Ρόμπερσον, ΜακΓκάρι, Κόλισον 2, Όγκουστιν 13, Γουέιτερς 16 (3/4τρ.), Μόροου 5