ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Ερυθρός Αστέρας 77-72

Κωνσταντίνος Μελάγιες

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα (77-72) με τον Μίλος Τεόντοσιτς να επιστρέφει στην αγωνιστική δράση.

Η επιστροφή του Μίλος Τεόντοσιτς στην αγωνιστική δράση της ΤΣΣΚΑ Μόσχας άλλαξε αρκετά την εικόνα της (σε σχέση με προηγούμενα φιλικά) με αποτέλεσμα να επιβληθεί του Ερυθρού Αστέρα με 77-72.

Η φιλική αναμέτρηση έγινε στο πλαίσιο του Gloria Cup και αμφότερες οι ομάδες προσπάθησαν για τη νίκη. Στο πρώτο ημίχρονο οι Σέρβοι ήταν πολύ καλύτεροι, είχαν τον απόλυτο έλεγχο του ρυθμού και διατηρούσαν ένα ισχνό έστω, προβάδισμα στο σκορ.

Η τρίτη περίοδος άνηκε εξ ολοκλήρου στην ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη η οποία βρέθηκε ακόμη και στο +14 (65-51). Ο Ερυθρός Αστέρας προσπάθησε να επιστρέψει στην διεκδίκηση της νίκης, μείωσε χάρη στον Μάρκους Γουίλιαμς σε 70-68, (38'), αλλά οι Μοσχοβίτες ήταν πιο ψύχραιμοι και πήραν τη νίκη με 77-72.

Τα δεκάλεπτα: 13-23, 34-35, 59-51, 77-72.
ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Μαρκοϊσβίλι 19, Βοροντσέβιτς 2, Κάουν 11, Φριτζόν 11, Τζάκσον 10, Τεόντοσιτς 13, Χάινς 6, Νίκολς, Κορόπκοφ 5
Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Μίτροβιτς 7, Μπλάζιτς 7, Γουίλιαμς 15, Ντάγκουμπιτς 4, Μαριάνοβιτς 12, Τέγιτς 2, Ζίρμπες 2, Τζένκινς 7, Γιόβιτς, Κάλινιτς 9