Αναντολού Εφές - Ολυμπιακός 73-79

Κωνσταντίνος Μελάγιες

Ο Ολυμπιακός νίκησε την Αναντολού Εφές με 79-73 στο πλαίσιο του Gloria Cup. Πολύ καλή άμυνα οι Πειραιώτες στην τελευταία περίοδο όπου δέχθηκαν μόλις 12 πόντους.

Μπορεί να ήταν απλά ένα φιλικό ματς, ωστόσο ο Ολυμπιακός έδειξε χαρακτήρα και επικράτησε της Αναντολού Εφές με 73-79 στην πρώτη αναμέτρηση του Gloria Cup. Ο Βασίλης Σπανούλης (14 πόντοι και 7 ασίστ) ήταν καθοριστικός στο τελευταίο δεκάλεπτο παίρνοντας την ομαδα στην πλάτη του και ο Ματ Λοτζέσκι ήταν ο πρώτος σκόρερ με 20 πόντους και πήρε 6 ριμπάουντ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και χάρη στον πλουραλισμό τον οποίο διέθετε στην επίθεση βρέθηκε να προηγείται με 23-32 (12'). Ένα διάστημα κακής αμυντικής λειτουργίας έδωσε την ευκαιρία στους νεαρούς Τσέντι Οσμάν και Φουρκάν Κορκμάζ να αλλάξουν μόνοι τους τα δεδομένα και να φέρουν την ισορροπία (33-33, 15'). Μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου ο Βασίλης Σπανούλης σκόραρε ή δημιουργούσε για τον Ματ Λοτζέσκι (16 πόντοι στο ημίχρονο) με τη διαφορά να φτάνει και στο +10 (33-43, 17').

Στην τρίτη περίοδο η Αναντολού Εφές εκμεταλλεύτηκε την κούραση των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα και τις κακές επιθετικές τους επιλογές, με αποτέλεσμα να τρέξουν σερί 15-0 και να προσπεράσουν στο σκορ (66-60, 32').

Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση (ξανά) ο Σπανούλης ο οποίος εκτός από το γεγονός πως ισοφάρισε σε 68-68, έπαιζε άμυνα, έπαιρνε ριμπάουντ, έδινε ασίστ... έκανε τα πάντα. Άξιος συμπαραστάτης του ο Όλιβερ Λαφαγέτ ο οποίος επίσης στο τελευταίο πεντάλεπτο πέτυχε 6 πόντους και διάβασε σωστά την αντίπαλη άμυνα.

Οι Πειραιώτες δέχθηκαν στην τελευταία περίοδο μόλις 12 πόντους και κάπως έτσι έφτασαν στη νίκη με 73-79.

Αξίζει να σημειωθεί πως στο δεύτερο ημίχρονο δεν αγωνίστηκε καθόλου ο Γιώργος Πρίντεζης λόγω ενοχλήσεων στη μέση.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 41-49, 61-60, 73-79
Αναντολού Εφές (Ίβκοβιτς): Μπαλμπάι 4, Οσμάν 17, Περπέρογλου 3, Σάριτς 10 (1), Ντρέιπερ 10 (2), Λάσμε 2 (9ριμπ), Κορκμαζ 13 (3), Τζάνινγκ 2 (4ασ), Μπιέλιτσα 12.
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 4 (4ριμπ), Χάντερ 4 (4ριμπ),Ντάνστον 13 (3ριμπ), Σπανούλης 14 (1τριπ, 7ασ), Σλούκας 14 (3), Χριστοδούλου, Πρίντεζης 4, Λοτζέσκι 20 (3τριπ, 6ριμπ), Αγραβάνης, Μάντζαρης (3ριμπ, 1ασ), Λαφαγιέτ 6 (2τριπ, 4ασ).