Mundobasket 2014: Ιράν-Γαλλία 76-81

Νίκος Μαρούδας

Η Γαλλία επικράτησε με 81-76 του Ιράν και κατέκτησε την τρίτη θέση στον πρώτο όμιλο και θα βρεθεί στο δρόμο του ηττημένου από το Ελλάδα-Αργεντινή...

Την τρίτη θέση στο πέμπτο όμιλο κατέκτησε η Γαλλία, που επικράτησε με 81-76 του Ιράν σε ένα ματς που οι Ιρανοί κυνήγησαν μέχρι τέλους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, το Ιράν βρέθηκε μπροστά μέχρι και με δέκα πόντους στο φινάλε (23-13), αλλά δεν κατάφερε να διατηρήσει αυτό το προβάδισμα, καθώς η Γαλλία κατάφερε να επιστρέψει και με αντεπίθεση πήρε το προβάδισμα με 33-34 και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ 33-37.

Οι Γάλλοι από εκεί και πέρα δεν είχαν κανένα πρόβλημα να συντηρήσουν το προβάδισμά τους και αύξησαν ακόμα περισσότερο την διαφορά. Έτσι έφτασε η διαφορά στο +14 (49-63) στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου. Το ματς έμοιαζε τελειωμένο, όμως το Ιράν δεν τα παράτησαν και κατάφεραν να επιστρέψουν από το 68-79 στο 74-79. Όμως οι Γάλλοι επέστρεψαν και τελικά τελείωσαν το ματς με 81-76 κατακτώντας έτσι την τρίτη θέση του πρώτου ομίλου.