Mundobasket 2014 - Λιθουανία - Κορέα 79-49

Κωνσταντίνος Μελάγιες

Η Λιθουανία διέσυρε την Κορέα με 79-49 και έχει ακόμη ελπίδες για την πρωτιά στον όμιλο. Η Κορέα θέλει νίκη με +17 πόντους στο ματς με το Μεξικό.

Η Λιθουανία έκανε μία καλή προπόνηση με τους Κορεάτες (79-49)με κορυφαίο τον Γιουσκεβίτσιους (20 π. Με 6/7 τρίποντα).

Στην πρώτη περίοδο που η Κορέα ευστοχούσε πίσω από τη γραμμή των τριών πόντων (είχε 3/3) τόσο το ματς ήταν ντέρμπι, όταν άρχισαν να βρίσκουν... σίδερο τότε η Λιθουανία ξέφυγε στο σκορ. Με τον Γιόνας Βαλαντσιούνας να κάνει ό,τι θέλει τους κοντύτερους αντιπάλους του οι Λιθουανοί πήραν διψήφια διαφορά πόντων πριν μπουν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο οι Ασιάτες σκόραραν μόλις 4 πόντους, οι επιστροφές τους στην άμυνα ήταν τραγικές και τα λιθουανικά lay up διαδέχονταν το ένα το άλλο (+24, 57-33 στο 30΄). Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα με τις δύο ομάδες να σκέφτονται την τελευταία αγωνιστική.

Οι Κορεάτες με μία νίκη μπορούν να προκριθούν, αρκεί να νικήσουν το Μεξικό με 17 πόντους και πάνω (σίγουρα δεν είναι εύκολο). Η Λιθουανία κατακτά την πρωτιά στον όμιλο αν νικήσει τους Σλοβένους με 9 πόντους και πάνω, ενώ τερματίζει στη 2η θέση αν νικήσει την Σλοβενία από 6 έως 8 πόντους και τρίτη σε οποιοδήποτε άλλο αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 39-29, 57-33, 79-49
Λιθουανία (Καζλάουσκας): Πότσιους 6 (3/7διπ., 0/1τριπ.), Γιουσκεβίτσιους 20 (1/1διπ., 6/7τριπ.), Κουζμίνσκας 5 (1/6διπ., 1/2τριπ.), Ντ. Λαβρίνοβιτς, Ματσιούλις (0/1διπ., 0/1τριπ., 3ρ., ), Σεϊμπούτις 5(1/1τριπ.), Γιασάιτις 2, Μοτεγιούνας 18 (9/10διπ., 0/3τριπ, 7ρ., 5ας.), Κ. Λαβρίνοβιτς, Γιανκούνας 4, Βαλαντσιούνας 12 (6/7διπ., 8ρ.), Βασιλιάουσκας 7 (1/3τριπ.).
Κορέα (Γο): Μουν 15 (3/5τρ.), Παρκ, Ντ. Γιανγκ, Τ. Κιμ 4, Λι 4 (4ρ.), Σ. Κιμ, Τσο 3 (1/6τρ.), Χ. Γιανγκ, Τζ. Κιμ 5, Χέο, Οχ 6 (4ρ.), Τζ. Κιμ 12 (5/10διπ.,2ασ.)