Mundobasket 2014 - Μεξικό - Αυστραλία 62-70

Φάνης Παναγιώτου

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Άαρον Μπέινς (21π.) η Αυστραλία πήρε τη νίκη κόντρα στο Μεξικό με 62-70 και... έκλεισε θέση στη φάση των «16» του Mundobasket 2014.

Το Μεξικό πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στη διοργάνωση κόντρα στην Ανγκόλα, ωστόσο είχε δείξει καλά δείγματα γραφής και στις αναμετρήσεις με τη Λιθουανία και τη Σλοβενία. Η... παρέα του Γκουστάβο Αγιόν ήταν ανταγωνιστική και στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με την Αυστραλία, με τις ομάδες να πηγαίνουν στο ημίχρονο με το σκορ στο 32-33. Για τους... τυπικά φιλοξενούμενους εκείνος που έκανε ξανά τη διαφορά στην επίθεση ήταν ο Άαρον Μπέινς που στο πρώτο μέρος είχε 12 πόντους.

Η εικόνα του ματς στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν τελείως διαφορετική... Η Αυστραλία βρήκε ρυθμό στην επίθεση και σε συνδυασμό με την καλή της άμυνα βρέθηκε στο +14 στο 27' (41-55) διαφορά με την οποία έκλεισε και το τρίτο μέρος (45-59).

Στην τέταρτη περίοδο θα περίμενε κανείς η Αυστραλία να φτάσει εύκολα στη νίκη... Το Μεξικό όμως δεν παραδόθηκε, μείωσε τη διαφορά, ωστόσο δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή και τελικά έχασε με 62-70.