Mundobasket 2014: Φινλανδία-Ουκρανία 81-76

Η Φινλανδία ήταν πιο ψύχραιμη στην τελευταία περίοδο και κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στην Ουκρανία με 81-76 σε ένα πραγματικό ντέρμπι.

Ντέρμπι με τα όλα του ήταν το Φινλανδία-Ουκρανία με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ από την αρχή της αναμέτρησης. Αν και οι Φινλανδοί προηγήθηκαν με 16-7, τελικά η Ουκρανία έκανε την αντεπίθεσή της και έκλεισε προηγούμενη το πρώτο δεκάλεπτο με 20-22. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι άμυνες ήταν ακόμα πιο σφιχτές με την Φινλανδία να παίρνει στην αρχή και πάλι το προβάδισμα με 28-22, αλλά την Ουκρανία να επιστρέφει εκ νέου.

Μετά το 30-29 οι Ουκρανοί πήραν το προβάδισμα και δεν το έχασαν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Έτσι, το ημίχρονο τους βρήκε μπροστά στο σκορ με 35-37. Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με την Φινλανδία να έχει το πόδι στο γκάζι για τα καλά...

Έτσι, το 35-37 του ημιχρόνου, έγινε πολύ γρήγορα 57-39 χάρη στο 22-2 επί μέρους σκορ των Φινλανδών, οι οποίοι έδειχναν να καθαρίζουν κάπως έτσι το παιχνίδι... Όμως οι Ουκρανοί είχαν απάντηση σε αυτό το επί μέρους σκορ και με δικό τους σερί 13-0 κατάφεραν να μειώσουν στους πέντε (57-52) και να κάνουν ντέρμπι το τελευταίο δεκάλεπτο...

Η Φιλανδία ήταν πιο σοβαρή στο τελευταίο δεκάλεπτο και κατάφερε να πάρει και πάλι διαφορά αρχικά με 5-0 σερί και εν συνεχεία με 10-2 επί μέρους σκορ, φτάνοντας στο 67-54. Η Ουκρανία δεν μπορούσε και πάλι να κάνει ακόμα μία επιστροφή στο ματς και η Φινλανδία με τον Χαφ να κάνει ότι θέλει στο αντίπαλο καλάθι (23 πόντοι) έφτασε στην πρώτη της νίκη στο τουρνουά με 81-76