Mundobasket 2014 - Ανγκόλα - Κορέα 80-69

Φάνης Παναγιώτου

Η Ανγκόλα πήρε σημαντικό προβάδισμα στο πρώτο μέρος και -παρά την… επιστροφή της Κορέας στο τρίτο δεκάλεπτο- έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα με 80-69 στην πρεμιέρα του Mundobasket 2014.

Το ματς ξεκίνησε με την Ανγκόλα να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση και παράλληλα να μην επιτρέπει το εύκολο σκορ στους Κορεάτες. Το 36-18 του πρώτου ημιχρόνου δείχνει τη διαφορά των ομάδων στο παρκέ, ωστόσο στο δεύτερο μέρος οι Ασιάτες κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 52-48 για την Ανγκόλα.

Στο τέταρτο δωδεκάλεπτο η Ανγκόλα σοβαρεύτηκε ξανά και κατάφερε να φτάσει στη νίκη, ξεκινώντας με θετικό αποτέλεσμα το… ταξίδι της στο Παγκόσμιο Κύπελλο 2014.