Mundobasket 2014: Ουκρανία-Δομινικανή Δημοκρατία 72-62

Νίκος Μαρούδας

Δείχνοντας το πραγματικό της πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο, η Ουκρανία ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο Μουντομπάσκετ επικρατώντας της Δομινικανής Δημοκρατίας με 72-62.

Ένα αρκετά ενδιαφέρον παιχνίδι παρακολουθήσαμε στην πρεμιέρα του Μουντομπάσκετ με τις Ουκρανία και Δομινικανή Δημοκρατία να δείχνουν ορεξάτες και αποφασισμένες για τη νίκη. Το πρώτο ημίχρονο ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ.

Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε την Δομινικανή Δημοκρατία μπροστά στο σκορ με 12-13, ενώ το ημίχρονο τελείωσε ισόπαλο 27-27, μιας και οι δύο ομάδες ήταν αρκετά σφιχτές στην άμυνα και σκόραραν κυρίως με τρίποντα.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως η Ουκρανία πάτησε γκάζι και με σερί 11-0 έφτασε για πρώτη φορά την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (+11) στο 38-27. Κάπου εκεί ουσιαστικά φάνηκε πως οι Ουκρανοί θα έχουν ένα πιο εύκολο έργο στο δεύτερο μέρος, κάτι που έγινε τελικά και με τον Τζίτερ να φτάνει συνολικά τους 16 πόντους πήραν τη νίκη.

Από την πλευρά τους, οι παίκτες της Δομινικανής Δημοκρατίας προσπάθησαν να επιστρέψουν στο ματς και κατάφεραν να μειώσουν σε 46-40 πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Τελικά οι Ουκρανοί δεν άφησαν τους αντιπάλους να πλησιάσουν περισσότερο, έφτασαν τη διαφορά μέχρι και το +14 (64-50) και τελικά πήραν τη νίκη με 72-62.