Πανιώνιος - ΚΑΟΔ 83-73

O Πανιώνιος νίκησε τον ΚΑΟΔ (83-73) στη Νέα Σμύρνη στο πρώτο παιχνίδι της σειράς χάρη, αλλά το ματς ήταν ντέρμπι για 30'.

Ο Πανιώνιος για τρία δεκάλεπτα δεν αισθανόταν καθόλου άνετα, ωστόσο στην τέταρτη και τελευταία περίοδο πάτησε το γκάζι και νίκησε τον ΚΑΟΔ με 83-73 κάνοντας το 1-0 στην προημιτελική σειρά των play offs.

Το παιχνίδι ήταν απόλυτα ισορροπημένο στην μεγαλύτερη διάρκειά του όχι μόνο στο σκορ, αλλά και στις περισσότερες στατιστικές κατηγορίες. Στο τέλος πάντως έπαιξε σημαντικό ρόλο η εμπειρία του Μάριου Μπατή καθώς επίσης και το επιθετικό ένστικτο του Έρικ ΜακΚόλουμ ο οποίος έκανε ό,τι ήθελε την αντίπαλη άμυνα.

Το παιχνίδι πάντως θα το θυμάται για καιρό ο Έντιν Μπάβτσιτς ο οποίος τελείωσε την αναμέτρηση με 29 πόντους έχοντας 6/8 βολές, 7/8 δίποντα και 3/5 τρίποντα.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι παίκτες του Πανιωνίου διαθέτουν μεγαλύτερη προσωπικότητα από αυτή των αντιπάλων τους. Σε ένα ματς που πήγαινε πόντο πόντο για 30 λεπτά, η εμπειρία (Μπατής, Ντούβνιακ) καθώς επίσης και η έφεση στο σκοράρισμα (ΜακΚόλουμ) είναι σημαντικότατοι παράγοντες για να κρίνουν ένα αποτέλεσμα.

MVP: Ο Έρικ ΜακΚόλουμ βοήθησε τα μέγιστα τους Νεοσμυρνιώτες να κάνουν το 1-0 στη σειρά. Ο Αμερικανός γκαρντ είχε σε 34 λεπτά, 25 πόντους (8/9βολ., 7/11διπ., 1/4τριπ.), πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε δύο φορές τη μπάλα και έκανε μόλις ένα λάθος.

ΑΦΑΝΤΟΣ: Ο Ντάντε Στίγκερς δε βοήθησε καθόλου τους Δραμινούς. Ο Αμερικανός γκαρντ δεν σκόραρε καθόλου αστοχώντας σε όλες τις προσπάθειες που πήρε (0/1διπ., 0/2τριπ. σε 24’).

KEY POINT: Η τρίτη περίοδος έληξε με το σκορ στο 60-57 και μετά από ένα τρίλεπτο ήταν 69-57. Για αυτό το σερί των 9 αναπάντητων πόντων ευθύνεται αποκλειστικά η άμυνα των γηπεδούχων που έφεραν εύκολα καλάθια στην επίθεση.

ΑΞΙΑ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟΥ: Δε γέμισε το κλειστό της Νέας Σμύρνης, αλλά όσοι βρέθηκαν παρακολούθησαν ένα πολύ καλό παιχνίδι με πολλές όμορφες φάσεις και σίγουρα έφυγαν ικανοποιημένοι. Ο Πίνι Γκέρσον παρακολούθησε την αναμέτρηση.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 45-39, 60-57, 83-73

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 25 (7/11διπ., 1/4τριπ., 5ριμπ., 4ασίστ), Ντούβνιακ 10 (2/3διπ., 2/5τριπ.), Κάρτερ 7 (0/2διπ., 2/6τριπ.), Μίλμπουρν 11 (2/5διπ., 2/3τριπ.), Αθανασούλας, Μπατής 11 (2/3διπ., 2/5τριπ., 7ριμπ., 3κλεψ.), Σκορδίλης 4, Λάνγκφορντ 9 (2/5διπ., 1/1τριπ.), Μισέλ, Σίμτσακ, Κυρίτσης, Σαλούστρος 6 (2/2τριπ.)

ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης, Τζόουνς 12 (2/3διπ., 1/4τριπ., 5λ.), Στίγκερς, Μπράουν 15 (5/9διπ., 0/4τριπ.), Βον 4, Μάρκοβιτς 10 (6ριμπ.), Σπυριδωνίδης, Μπάβτσιτς 29 (6/8βολ., 7/8διπ., 3/5τριπ., 7ριμπ.), Ζάρας 3, Μπένας, Κολοβής.

Τα συνολικά στατιστικά

Πανιώνιος: 15/19βολ., 16/34διπ., 12/27τριπ., 23-9ριμπ., 15ασίστ, 11λ., 7κλεψ., 1κοψ.

ΚΑΟΔ: 23/32βολ., 19/32διπ., 4/18τριπ., 25-7ριμπ., 10ασίστ, 14λ., 5κλεψ., 0κοψ.