Πρωτέας Βούλας - Παναθηναϊκός 78-70

Φάνης Παναγιώτου

Ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά μέχρι το τέταρτο δεκάλεπτο, σ’ εκείνο το σημείο όμως ο Πρωτέας Βούλας πάτησε… γκάζι, πήρε τη νίκη με 78-70 και έκανε το 2-1 στην ημιτελική σειρά των playoffs της Α1 Γυναικών.

Ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε χωρίς την Τζάκι Γέμελος, ωστόσο κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ στην πρώτη περίοδο (21-19) και από τα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου και μετά πήρε το προβάδισμα (27-28 στο 15’) ολοκληρώνοντας το πρώτο μέρος μπροστά στο σκορ με 34-39.

Όπως ήταν αναμενόμενο ο γηπεδούχος Πρωτέας αντέδρασε, κατάφερε να φέρει το ματς στην ισοπαλία (41-41 στο 23' & 46-46 στο 25'), ωστόσο η το τέλος της τρίτης περιόδου τον βρήκε πίσω στο σκορ με τρεις πόντους (54-57 στο 30’). Τα πάντα κρίθηκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο, εκεί όπου το σύνολο του Αλέκου Δάγλα ξεκίνησε πολύ καλά με ένα 8-0 και πήρε το προβάδισμα (62-57 στο 32’). Από εκείνο το σημείο και μετά ο Πρωτέας ήταν το… αφεντικό της αναμέτρησης και τελικά έφτασε τη νίκη με 78-70, κάνοντας το 2-1 στην ημιτελική σειρά των playoffs.

«Κλειδί» του αγώνα τα 12/26 τρίποντα του Πρωτέα, που βρήκε λύσεις από τα μακρινά σουτ, την ώρα που ο Παναθηναϊκός είχε κενά διαστήματα στην επίθεση, γεγονός που μεταξύ άλλων οφείλεται στην απουσία της Γέμελος.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 34-39, 54-57, 78-70
Πρωτέας Βούλας (Δάγλας): Δασκαλοπούλου 2, Λύμουρα 12 (5ασ.), Μαγαλιού 24 (6/9τρ., 4ασ.), Μπαρμπερίδου, Παυλοπούλου, Σωτηρίου 20 (3/5τρ., 6ρ., 5ασ.), Κύρου, Νικολοπούλου 8 (2/4τρ., 3ασ., 3κλ.), Φασούλα, Φρίμαν 12 (1/1τρ., 9ρ.), Βλάχου.
Παναθηναϊκός (Σαμαντούρα): Καλέντζου 8 (2/6τρ., 6ασ.), Πριόνα, Χριστινάκη 19, Μαγκλάρα 3, Κοσμά 10 (2/6τρ., 8ρ.), Σλούκα 4, Κωστάκη 7 (1/2τρ., 4ασ.), Καβάσιλα, Χρονοπούλου 2, Ντέλβα 17 (10ρ., 3ασ.), Θεολόγου.

Συνολική στατιστική:
Πρωτέας Βούλας: 6/6 βολές, 18/40 δίποντα, 12/26 τρίποντα, 23 αμ. ριμπάουντ, 12 επ. ριμπάουντ, 11 λάθη, 21 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 τάπες.
Παναθηναϊκός: 19/29 βολές, 18/41 δίποντα, 5/15 τρίποντα, 23 αμ. ριμπάουντ, 14 επιθετικά, 12 λάθη, 20 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 τάπα.