Πρώτοι ή... σπίτια μας!

Οι Κροάτες νίκησαν 76-68 την Ιταλία κι αυτό σημαίνει πως με νίκη απόψε είμαστε πρώτοι και με ήττα... πάμε σπίτια μας!

Σε ένα ματς που ενδιέφερε πάρα πολύ την Εθνική Ελλάδος η Κροατία νίκησε 76-68 την Ιταλία και πλέον έστειλε σε τελικό την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι που θέλει νίκη το βράδυ απέναντι στους Σλοβένους για να τερματίσει πρώτη. Ήδη στα προημιτελικά η ομάδα του Ρέπεσα. Εάν η "γαλανόλευκη" κάνει το απόλυτο στα ματς που απομένουν (σ.σ. με Σλοβενία, Κροατία), τερματίζει πρώτη, εάν χάσει από τη Σλοβενία θα θέλει μόνο νίκη τη Δευτέρα κόντρα στους Κροάτες και ένα μικρό θαύμα, νίκη της Ιταλίας επί των Ισπανών.

Η Ιταλία μπήκε στο παιχνίδι εξαιρετικά και κατάφερε να προηγηθεί με +9 (8-17) στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Κροάτες άρχισαν να πλησιάζουν στο σκορ και να μαζεύουν τη διαφορά, αλλά εκεί που ουσιαστικά κρίθηκε η αναμέτρηση ήταν στην τρίτη περίοδο. Εκεί που οι Κροάτες με Ούκιτς, Σιμόν και Μπογκντάνοβιτς έκαναν επιμέρους σκορ 26-9 και από το -5 βρέθηκαν στο +12 (57-45).

Οι Ιταλοί στο 38' μείωσαν σε 72-68, αλλά ο Κουζίν έχασε κάρφωμα ενώ στην επόμενη επίθεση έκανε επιθετικό φάουλ και όλα κρίθηκαν.

Τα δεκάλεπτα: 8-17, 31-36, 57-45, 76-68
Κροατία (Ρέπεσα): Tόμιτς 8 (8ριμπ), Ντρέιπερ 12 (2), Μπογκντάνοβιτς 18 (4/6τριπ), Σάριτς, Ρούντεζ 2, Ούκιτς 13 (1), Σιμόν 14 (2), Μάρκοτα 2, Ζόριτς 7
Ιταλία (Πιανιτζάνι): Αραντόρι 12, Τζεντίλε, Ροσέλι, Μέλι 2, Μπιλινέλι 9, Ντίενερ 5 (1), Κουζίν 7, Ντατόμε 24 (3), Τσιντσιαρίνι 9 (1)