Παίδες σαν... μεγάλοι! (pics)

Φάνης Παναγιώτου

Ούτε η Γαλλία σταμάτησε την Εθνική Παίδων, που πήρε τη νίκη με 42-38 και εξασφάλισε τη συμμετοχή της στην τετράδα του Eurobasket!

Ο ομοσπονδιακός μας προπονητής, Μάνος Μανουσέλης, είχε υπογραμμίσει μετά το ματς με την Τουρκία, πως σημασία έχει η ομάδα να νικάει, ακόμα και όταν δεν παίζει όπως πρέπει. Αυτό έγινε στον ημιτελικό κόντρα στη Γαλλία, με την Εθνική Παίδων να παρουσιάζεται κάτω του μετρίου στην επίθεση (αμυντικά ήταν εξαιρετική...), να μην βάζει κανένα τρίποντο (0/17), ωστόσο, να παίρνει τη νίκη με 42-38 και παράλληλα την πρόκριση για τα ημιτελικά του Eurobasket της Ουκρανίας!

To ματς:

Τα πράγματα στο πρώτο ημίχρονο δεν εξελίχθηκαν με τον καλύτερο τρόπο για το σύνολο του Μάνου Μανουσέλη. Η Εθνική δεν είχε απαντήσεις κόντρα στη γαλλική άμυνα και «έκλεισε» το πρώτο μέρος μόλις με 13 πόντους ενεργητικό (13-20) και συνολικά 6/31 σουτ εντός πεδιάς!

Οι Παίδες συνέχισαν να είναι άστοχοι και στην τρίτη περίοδο, ωστόσο, η Εθνική κατάφερε να μειώσει τη διαφορά, βασιζόμενη στην πολύ καλή της άμυνα (27-30). Τα πάντα κρίθηκαν στο τελευταίο μέρος του αγώνα, εκεί όπου υπήρχαν πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα, με τους διεθνείς να συνεχίζουν να παίρνουν ρυθμό από την άμυνα και τη ζώνη που είχε επιλέξει ο Μάνος Μανουσέλης.

Στα τελευταία λεπτά η Εθνική ήταν πιο ψύχραιμη στα κρίσιμα σημεία και έφτασε στη νίκη με 42-38,εξασφαλίζοντας παράλληλα το εισιτήριο για την τετράδα του Eurobasket της Ουκρανίας. Επόμενος αντίπαλος για τους Παίδες η Σερβία (17/8, 21:00).

Τα δεκάλεπτα: 7-10, 13-20, 27-30, 42-38
Ελλάδα (Μανουσέλης): Κονιάρης 8 (2/3 τρ., 4ρ., 3ασ., 2λ.), Ντουτζίδης, Καμάρας, Φλιώνης 2 (0/1τρ., 2ρ.), Μιχαλούτσος 4 (0/4τρ.), Πεφάνης, Σκουλίδας (4 (0/2τρ., 8ρ.), Φραγκιαδάκης, Μουράτος 2 (0/4τρ., 2ασ.), Παπαγιάννης 8 (4/15 δίπ., 13ρ., 3λ., 2κλ., 2κοψ.), Χαραλαμπόπουλος 14 (5/8δίπ., 0/2τρ., 6ρ., 2κλ.).
Γαλλία (Φουρέ): Λεμπέφ 7, Σαμ 3, Κορτάλ 2, Τσουάφ, Ντενίς 5, Λουμπάκι 5 (7ρ., 4λ.), Νουά 6 (7ρ.), Γκομπόλντ 9 (12ρ., 3λ.), Ονά Εμπό 1, Μπλές.