Ισοπεδωτική!

Η Εθνική Ελλάδος διέλυσε 80-52 την Γερμανία στο δεύτερο παιχνίδι της στο Στρασβούργο. Εξαιρετική άμυνα, πλουραλισμός στην επίθεση και 10/18 τρίποντα.

Η Εθνική Ελλάδος ήταν εξαιρετική απέναντι στην Γερμανία και πέτυχε έτσι τη δεύτερη νίκη της στο τουρνουά «Euro Tour 2013» το οποίο διεξάγεται στο Στρασβούργο. Τελευταίο τεστ επί γαλλικού εδάφους για την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι την Κυριακή (11/8,19:00) απέναντι στη Γαλλία. Δεν αγωνίστηκε ο Καϊμακόγλου, επέστρεψε στην Αθήνα ο Σπανούλης.

Η Εθνική μας βρέθηκε πίσω στο ξεκίνημα του αγώνα με 11-9, αλλά οι παίκτες του Αντρέα Τρινκιέρι με σερί 10-0 ανέτρεψαν την κατάσταση και πέρασαν μπροστά με 19-11, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο στο οποίο είχαν εξαιρετική παρουσία οι Λουκάς Μαυροκεφαλίδης, Αντώνης Φώτσης και Γιώργος Πρίντεζης.

Η Εθνική μας ήταν εμφανώς βελτιωμένη στην άμυνα σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στην Κροατία και έτσι κράτησε για αρκετή ώρα σε χαμηλό σκορ τους Γερμανούς. Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι προηγήθηκε με 24-15 ενώ με συνεχόμενους πόντους του Κώστα Βασιλειάδης η «γαλανόλευκη» έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (33-22) στο 18'.

Μαυροκεφαλίδης, Πρίντεζης και Φώτσης συνέχισαν την σπουδαία δουλειά και στο δεύτερο ημίχρονο. Η Εθνική μας πάτησε γκάζι στην τρίτη περίοδο και η διαφορά έφτασε έως το +18 (44-26) στο 22'. Οι Γερμανοί μάζεψαν τη διαφορά (50-40), αλλά Παπανικολάου και Φώτσης με συνεχόμενα τρίποντα έκαναν το 59-42 με την Εθνική να κάνει επιμέρους 9-2.

Μέσω της άμυνας η Εθνική Ελλάδος έβγαζε καλές φάσεις και στην επίθεση, πήρε πόντους από αιφνιδιασμούς, αλλά και πολλούς πίσω από τα 6.75. Ο Φώτσης συνέχισε και στο τέταρτο δεκάλεπτο να...εκτελεί πίσω από τη γραμμή των τριών πόντων και η διαφορά με τρίποντο του αρχηγού και ένα του Βασιλειάδη έφτασε στη μεγαλύτερη τιμή της (68-43, 33'10'') έως εκείνη τη στιγμή στο ματς. Ο Ιταλός τεχνικός της Εθνικής μας έκανε πολλές δοκιμές σε πρόσωπα και σχήματα, αλλά ο ρυθμός δεν έπεσε. Η Εθνική με σερί 6-0 έστειλε τη διαφορά πάνω από τους 30 πόντους (74-43), τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του ματς. Στο τελευταίο τετράλεπτο η Εθνική συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και έφτασε στη νίκη με 80-52.

Δεκάλεπτα: 19-11, 39-26, 61-48, 80-52

Ελλάδα (Tρινκιέρι): Φώτσης 11 (1/2διπ, 3/4τριπ, 3ριμπ, 1ασ, 1κοψ, 2κλεψ σε 20:45''), Παπανικολάου 9 (3/3τριπ, 3ριμπ, 3ασ, σε 18:41''), Μαυροκεφαλίδης 8 (4/6διπ, 1ριμπ, 1ασ σε 17:31''), Σλούκας 4 (2/2βολ, 1/2διπ, 0/1τριπ, 1ασ, 1κοψ σε 17:04''), Κατσίβελης 5 (1/1βολ, 2/2διπ, 3ριμπ, 1κλεψ σε 17:19''), Βασιλειάδης 12 (3/5διπ, 2/3τριπ, 2ασ, σε 19:33''), Ζήσης 2 (1/3διπ, 0/1τριπ, 2ριμπ, 2ασ σε 16:28''), Περπέρογλου 7 (1/2βολ, 0/3διπ, 2/4τριπ, 5ριμπ, 3ασ σε 16:03''), Βουγιούκας 8 (4/5βολ, 2/3διπ, 1ριμπ, 2κλεψ, 2κοψ σε 14:59''), Μπράμος 2 (2/2βολ, 0/3διπ, 0/1τριπ, 1ριμπ, 3ασ, σε 19:47''), Πρίντεζης 12 (2/2βολ, 5/5διπ,0/1τριπ, 2ριμπ, 4ασ, σε 15:21''), Καββαδάς (2ριμπ σε 06:24'').

Γερμανία (Μενζ): Γκέντερ 2, Σάφαρτζικ 11 (3/7τριπ, 4ασ), Τάντα, Πλάις 8 (4ριμπ), Κινγκ 3 (1), Γκίφεϊ 4, Ζιένερ 6, Στάιγκερ 5 (1), Ντόρεθ 8, Σέιφερθ 2, Ζίρμπες 1, Λίσκα 2.