Κολοσσός - Ρέθυμνο 64-63

Ο Ραμόν Χάρις πέτυχε το τελευταίο εντός παιδιάς καλάθι το οποίο κι έκρινε τη νίκη του Κολοσσού επί του Ρεθύμνου με 64-63.

Ο Κολοσσός πήρε την πρώτη νίκη της σεζόν επικρατώντας του Ρεθύμνου με 64-63 σε ένα ματς που κρίθηκε στο τέλος. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη αλλά ο Κάρλος Μέντλοκ αστόχησε στο τελευταίο σουτ.

Οι Κρητικοί ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και με 7 γρήγορους πόντους από τον Χάρη Γιαννόπουλου προηγήθηκαν με 8-14 (6'). Μέχρι το τέλος της περιόδου ο Κολοσσός διά χειρός κυρίως του Κιθ Ράιτ μείωσε τη διαφορά (19-20, 10').

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Ρέθυμνο βρήκε και πάλι τρόπο (κυρίως λόγω αιφνιδιασμών) να πάρει ικανοποιητική διαφορά με 22-29 (14') όμως οι γηπεδούχοι ανέβασαν την πίεση στην άμυνά τους και ισορρόπησαν ξανά το σκορ στο ημίχρονο.

Sportingbet.gr. To παιχνίδι αποκτά άλλο επίπεδο. Ηρθε το νέο Site (21+)!

Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ με καλάθι του Δημήτρη Σταμάτη (44-42, 24') και φρόντισαν με καλό μπάσκετ να τη διευρύνουν (55-47, 29').

Το Ρέθυμνο εκμεταλλευόμενο κάποια άστοχα εύκολα σουτ (και βολών) των παικτών του Κολοσσού, βρήκαν τρόπο να μπουν εκ νέου στη διεκδίκηση της νίκης (58-57, 33'). Οι παίκτες τω δύο ομάδων αγχώθηκαν, έκαναν διαγωνισμό βιαστικών επιλογών με αποτέλεσμα για ένα δίλεπτο να μην μπορούν να σκοράρουν μέχρι το τρίποντο του Γιαννόπουλου που έκανε το 58-60 (35'). Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες αφού η μία ομάδα χάριζε τη νίκη στην άλλη. Τελικά οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν τη νίκη ξεκινώντας ιδανικά τη σεζόν.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Κολοσσός ήταν καλύτερος στα δίποντα (4%-38%), στα τρίποντα (42%-33%) και πήρε λίγα ριμπάουντ περισσότερα (39-34).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μάρβιν Τζόουνς τελείωσε με double double (10π., 11ρ., 3ασ., 4λ., 3κοψ.).

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Κάρλος Μέντλοκ εκτός από το άστοχο τελευταίο σουτ είχε και 9 πόντους με 3/11 σουτ. Πολύ άστοχος.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ ισόπαλο στους 62 πόντους, ο Ραμόν Χάρις ευστόχησε σε μακρινό σουτ δύο πόντων για το 64-62. Ο Στέφαν Μούντι είχε 1/2 βολές και ακολούθησαν άστοχα σουτ από Γκρίφιν και

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Πολυδιάστατος ο Μάλκολμ Γκρίφιν με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Οι Ροδίτες την ευκολία με την οποία έχασαν τη διαφορά των 7 πόντων στο τελευταίο δεκάλεπτο. Το Ρέθυμνο τις 10/18 βολές (55%).

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κόψιμο του Σχίζα στην προσπάθεια του Γκούντγουϊν να σκοράρει με lay up, αποτρέποντας το 50-48.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 32-35, 55-49, 64-63