Άρης - ΠΑΟΚ 70-63 (pics)

Ο Παναγιώτης Γιαννάκης «μπόλιασε» τον ανέτοιμο Άρη των πολλών προβλημάτων με την μαχητικότητά του και η νίκη επί του ΠΑΟΚ με 70-63 έφερε την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Ο Άρης επικράτησε του ΠΑΟΚ στο Nick Galis Hall παρά το γεγονός είχε πολύ κακή απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο σε επίπεδο οργάνωσης, δημιουργίας και εκτέλεσης. Οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν με +19 στο 35' (65-46), ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει στα τελευταία λεπτά μειώνοντας σε 69-61 με τον Ντίλαρντ ωστόσο οι γηπεδούχοι άντεξαν στην πίεση και ακολούθησαν τον Ολυμπιακό, τον Παναθηναϊκό και την ΑΕΚ στα ημιτελικά του Κυπέλλου με μπροστάρη τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο ο οποίος τελείωσε το ματς με 12 πόντους (5/8 βολ., 2/4 δίπ., 1/1 τρίπ.), 10 ριμπάουντ, 2 λάθη, 1 ασίστ και 1 κόψιμο σε 18'59"!

Ο αγώνας

Πολλά τα άστοχα σουτ στα πρώτα λεπτά του αγώνα στο Παλέ, εκεί όπου οι περιφερειακοί του Άρη έδειχναν εκτός κλίματος ενώ ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να χτυπήσει με το pick n' roll. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι δυο ομάδες άρχισαν το ματς με 4/8 βολές, 3/8 δίποντα και 0/4 τρίποντα! Η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 17-16 για τους γηπεδούχους που στηρίχτηκαν στον Βασιλόπουλο (7π., 6ριμπ., 1ασ.) ενώ οι «ασπρόμαυροι», με εξαίρεση μια προσπάθεια του Καρρά κι ένα γκολ φάουλ του Μαργαρίτη δεν ακούμπησαν καθόλου την μπάλα στη ρακέτα. Στη συνέχεια ο Άρης βρήκε ρυθμό στην επίθεση ενώ ο Φλιώνης έκανε το 25-19 στο 12'38" με τρίποντο.

Οι γηπεδούχοι πάτησαν στην ευστοχία τους έξω από τα 6μ.75 έχοντας 4/8 τρίποντα κι εν συνεχεία το έμμεσο τρίποντο του Μπένσον ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +10 (31-21, 16'45"). Το εύκολο καλάθι στο ανοιχτό γήπεδο, η ευστοχία στα τρίποντα και το ότι ο Άρης είχε περισσότερους τρόπους δημιουργίας και εκτέλεσης στην επίθεση έδωσαν στους «κίτρινους» τη διαφορά των 13 πόντων στο ημίχρονο (42-29). Ο Άρης ακούμπησε μπάλα στους Μπένσον, Τσαϊρέλη, είχε καλό ποσοστό στο τρίποντο σε αντίθεση με τον ΠΑΟΚ ο οποίος περιορίστηκε στις έξι τελικές πάσες και δεν προβλημάτισε τον αντίπαλό του στην επίθεση.

Οι παίκτες του Άρη μπήκαν με το γκάζι... πατημένο στο τρίτο δεκάλεπτο και ο Χρηστίδης εκτόξευσε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (+19) κάνοντας το 51-32 στο 22'46" με 2/2 βολές. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να επιστρέψει με πολύ χαμηλό σχήμα, τον Τζόουνς στο «4» και πίεση στα 4/4 του γηπέδου. Στη συνέχεια ο Άρης έπαψε να τροφοδοτεί τους ψηλούς, έγινε μονοδιάστατος στο παιχνίδι του με συνέπεια να μείνει χωρίς καλάθι για 4:30 λεπτά, βάζοντας ξανά τον «Δικέφαλο» στο παιχνίδι (51-40, 28'). Οι γηπεδούχοι έκαναν 7 λάθη σε αυτό το διάστημα όμως άντεξαν στην πίεση κι έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο υπέρ τους 58-44.

Ο Μπένσον ισοφάρισε τη μέγιστη διαφορά του Άρη με 2/2 βολές (65-46, 35'), πριν μειώσει ο Τζόουνς με σουτ τριών πόντων από τη γωνία (65-49). Ο «Δικέφαλος» έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει μειώνοντας σε 69-61 με το τρίποντο του Ντίλαρντ όμως ο Άρης έφτασε στη νίκη με 70-63 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 42-29, 58-44, 70-63.