Μακάμπι Τελ Αβίβ - Ολυμπιακός 82-90

Κωνσταντίνος Μελάγιες
Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 82-90 χάρη στην καλή του άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο. ΑΠΟΣΤΟΛΗ-ΗΡΑΚΛΕΙΟ: Κωνσταντίνος Μελάγιες.

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το τουρνουά στο Ηράκλειο της Κρήτης αφού επικράτησε της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 90-82. Τα κακώς κείμενα της «ερυθρόλευκης» άμυνας στο πρώτο ημίχρονο, άλλαξαν. Το 49 παθητικό έγινε 33 παθητικό στο δεύτερο 20άλεπτο και αυτή ήταν η αιτία της νίκης.

Εξαιρετικός σε ένα ακόμη παιχνίδι ο Νίκολα Μιλουτίνοφ με 17 πόντους και ο Μπράιαν Ρόμπερτς (18π.). Σπουδαία δουλειά και από τον Βαγγέλη Μάντζαρη (3π., 7ρ., 5ασ.).

Ο Ολυμπιακός λόγω των σημαντικών απουσιών Ελλήνων παικτών (Σπανούλης, Πρίντεζης, Παπανικολάου) ξεκίνησε μετά από αρκετά χρόνια με 5 ξένους στο αρχικό του σχήμα. Στην πρώτη περίοδο καμία εκ των δύο ομάδων δε μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ και ο λόγος ήταν απλός… δεν έπαιζε καμία άμυνα. Τόσο οι Πειραιώτες όσο και η Μακάμπι (απουσίασε ο Νόρις Κόουλ) κατάφεραν να τρέξουν ανοίγοντας τον ρυθμό και η περίοδος ολοκληρώθηκε με 22-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε καθόλου. Εύκολοι πόντοι, κακές άμυνες, γρήγορος ρυθμός με τις ομάδες να ψάχνουν καλάθι στα πρώτα 10 δευτερόλεπτα και ισορροπία στο σκορ. Η Μακάμπι ήταν η πρώτη που πήρε διαφορά τουλάχιστον δύο κατοχών (37-33, 17’) και εν συνεχεία την μεγέθυνε (49-41, 20’).

Οι φωνές του Γιάννη Σφαιρόπουλου στην ανάπαυλα όχι μόνο ακούστηκαν σε όλο το γήπεδο, αλλά λειτούργησαν και υπέρ της ομάδας του αφού οι παίκτες βγήκαν με πολύ μεγαλύτερη επιθυμία να παίξουν άμυνα. Στην επίθεση η άριστη κυκλοφορία της μπάλας και η τακτική να ακουμπάνε τη μπάλα σε Αγραβάνη και Μιλουτίνοφ λειτούργησε και όταν άρχισαν να μπαίνουν και τα τρίποντα (Μαντζαρης, Τόμπσον) η διαφορά πήγε στο +13 (55-68, 29’).

Ο Μάικλ Ρολ με τον Πιέρ Τζάκσον επανέφεραν την ομάδα τους σε θέση ώστε να διεκδικήσει τη νίκη (74-79, 36’). Στο επόμενο δίλεπτο πόντος δεν μπήκε και οι «ερυθρόλευκοι» με καλάθι του Μιλουτίνοφ έκαναν το 74-81 (38’) και λίγο αργότερα ο Ιωάννης Παπαπέτρου με εύστοχο σουτ πίσω από τα 6.75 «σφράγισε» (77-86, 39’) τη νίκη για τον Ολυμπιακό.

Ο Ολυμπιακός είχε: 18/33 δίποντα (55%), 8/21 τρίποντα (38%), 30/38 βολές (79%), 34 ριμπάουντ με 9 επιθετικά, 5 κλεψίματα, 12 λάθη, 16 ασίστ και 2 μπλοκ.
Η Μακάμπι είχε: 19/39 δίποντα (49%), 9/27 τρίποντα (33%), 17/22 βολές (77%), 36 ριμπάουντ με 14 επιθετικά, 8 κλεψίματα, 12 λάθη και 16 ασίστ.

ΜΑΚΑΜΠΙ (Σπάχια): Τόμας 7 (1), Μασούρ 7 (1), Ρόλ 10 (2), Κέιν 7 (1), Τάιους 2, ΝτιΜπαρτολομέο 6, Κοέν 7, Σέγκεφ 2, Μπόλντεν 4, Παρακχούσκι 4, Ζούσμαν 6 (2), Τζάκσον 20 (2).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μακλίν 4, Παπαπέτρου 7 (2/2 διπ., 1/1 τρ., 2 ρ., 1 ας), Αγραβάνης 6 (2/3 διπ., 2/3 βολ., 4 ριμπ.), Μιλουτίνοφ 17 (5/7 διπ., 7/9 βολ., 3 ριμπ. 8 κερδ. φάουλ, 5 λ.,), Στρέλνιεκς 11 (1/2 διπ., 1/4 τριπ., 6/8 βολ., 2 ριμπ., 3 ας.), Τιλί 10 (1/3 διπ., 2/4 τριπ., 2/2 βολ. 4 ριμπ., 1 κλ., 1 ασ.), Μάντζαρης 3 (7 ριμπ., 1 κλ., 5 ας.), Ρόμπερτς 18 (1/3 διπ., 2/5 τριπ., 10/10 βολ., 1 κλ., 2 λ., 2 ας.), Μπόγρης 2, Τόμπσον 12 (4/7 δίπ. 1.5 τριπ., 5 ριμπ., 1 κλ., 2 λ., 1 ασ.), Τολιόπουλος, Αρσενόπουλος

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 49-44, 60-68, 82-90