ΑΕΚ - Ούνικς Καζάν 88-85

Κάτια Πετροπούλου

Η ΑΕΚ παρουσίασε αρκετές αδυναμίες μπροστά στον κόσμο της, αλλά βρήκε πόντους κυρίως από τις βολές (37/50) και πήρε τη νίκη κόντρα στην Ούνικς (88-85), κάνοντας το 6/6 στα φιλικά ματς.

Ακάθεκτη συνεχίζει στην προετοιμασία της η ΑΕΚ!

Η «Βασίλισσα» έκανε πρεμιέρα μπροστά στον λιγοστό κόσμο που ήρθε στο ΟΑΚΑ κι επικράτησε δύσκολα της Ούνικς με 88-85, κάνοντας το 6/6 στα φιλικά, χωρίς να έχει στη διάθεσή της τον τραυματία Ξανθόπουλο και τους Χάρις και Σι.

Οι «κιτρινόμαυροι» παρουσίασαν αρκετές αδυναμίες μέσα στο ζωγραφιστό (έδωσε 40 πόντους στην Ούνικς μέσα στη ρακέτα) και στην άμυνα, ωστόσο με πόντους που βρήκαν κυρίως μέσα από τις βολές - χάθηκαν και αρκετές - (37/50), έφτασαν στην νίκη.

Πρώτοι σκόρερ ήταν οι Λαρεντζάκης και Γκριν με 18 πόντους. Ακολούθησε ο Άτιτς με 14 πόντους και ο Μαυροειδής με 12.

Για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, ο Κολόμ έβαλε 21 πόντους, ο Λόκετ 16 και ο Πονκρασόφ 11.

Στο πρώτο μέρος η ΑΕΚ δυσκολεύτηκε πολύ επιθετικά (8/24 σουτ) κι έκανε αρκετά λάθη (11), ευστόχησε κυρίως από τις βολές (20/23) και πήρε τα ριμπάουντ (15).

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πολύ δυνατά, φτάνοντας στο 8-0 (2'), με τον Λαρεντζάκη να έχει 6 πόντους. Στην πορεία η Ούνικς ροκάνισε την διαφορά και ισοφάρισε (10-10, 5') με τρίποντο του Σμιθ και καλάθι του Λόκετ. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη πήρε διαφορά (13-18, 8') με σερί 6-0 των Λάσμε, Έτζιμ και Κολόμ, με την ΑΕΚ να δυσκολεύεται στο θέμα της επίθεσης (8/24 σουτ στο πρώτο 20λεπτο), αλλά να μειώνει στο 10' (16-18).

Η ρώσικη ομάδα κρατούσε την διαφορά (20-26, 13'), ενώ υπήρξε και μια μικρή ένταση με τους Ελόνου και Λάσμε σε διεκδίκηση της μπάλας, με τον Δημήτρη Πρίφτη να πηγαίνει να χωρίσει τους παίκτες και να αποδοκιμάζεται από τον κόσμο. Το καλάθι του Έτζιμ και το φάουλ που του έκανε ο Σάκοτα έφτασε την Ούνικς στο +9 (24-33), με τον Γκριν να μειώνει με τρίποντο (27-33, 15'). Η ΑΕΚ πλησίασε σε 37-38, κυρίως από την γραμμή των βολών. Ο Τζέιμς ευστόχησε σε τρίποντο, για να βάλει ξανά μπροστά την ΑΕΚ, δευτερόλεπτα πριν το ημίχρονο, μετά από επιθετικό ριμπάουντ του Αγραβάνη και πάσα του Γκριν (40-39). Ωστόσο, ο Λόκετ σκόραρε επίσης πίσω από τα 6.75 για το ημίχρονο (40-42, 20').

Στην τρίτη περίοδο, ο Άτιτς με καλάθι και ο Λαρεντζάκης με τρίποντο έβαλαν μπροστά την ΑΕΚ (48-47, 22'), ωστόσο, η ομάδα του Καζάν δεν δυσκολεύτηκε να πάρει ξανά το προβάδισμα (52-59, 25'). Στη λήξη, η «Βασίλισσα» γλίτωσε δύο απανωτά λάθη και η μπάλα κατέληξε στον Μωραΐτη, που ευστόχησε σε τρίποντο για το 62-67 (30').

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Σάκοτα και ο Άτιτς ισοφάρισαν (67-67, 31'), ο Μαυροειδής με τον Βόσνιο γκαρντ κράτησαν το ελαφρύ προβάδισμα (73-71, 33'), αλλά τα δύο σερί τρίποντα της Ούνικς... σκότωσαν την ΑΕΚ (73-77, 35'). Η «Βασίλισσα» έδειξε σημάδια αντίδρασης, όταν ο Τζέιμς έκλεψε την μπάλα και κάρφωσε για το 82-80 (37'). Δευτερόλεπτα πριν το φινάλε ο Άτις κάρφωσε για το 86-84, με τον Λαρεντζάκης να γράφει το τελικό 88-85, επίσης από την γραμμή των βολών.

Τα Δεκάλεπτα: 16-18, 40-42, 62-67, 88-85.