Ιταλία - Σερβία 67-83

Κάτια Πετροπούλου

Με τον Μπογκντάνοβιτς να έχει 14 πόντους - από τους 22 - στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Σερβία επικράτησε της Ιταλίας με 83-67 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Eurobasket, όπου θα βρει την Ρωσία για δεύτερη φορά.

Σερβία - Ρωσία round 2!

Οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς επικράτησαν «σβηστά» της Ιταλίας με 83-67 και προκρίθηκαν στους «4» του Eurobasket, όπου θα συναντήσουν για δεύτερη φορά την «αρκούδα»!

Ο Μπογκντάνοβιτς μέτρησε 22 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Ακολούθησε ο Μάτσβαν με 13 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Λούτσιτς με 11 και οι Μιλοσάβλιεβιτς και Μαριάνοβιτς με 10 έκαστος.

Για την «σκουάντρα ατζούρα», ο Μπελινέλι είχε 18 πόντους και ο Ντατόμε 15.

Στο πρώτο μέρος, οι Σέρβοι είχαν υπεροχή στις βολές (16/16 έναντι 2/3) και στα ριμπάουντ (22 έναντι 7), με τους Ιταλούς να έχουν 7/17 τρίποντα (2/6 οι αντίπαλοι). Το ματς ξεκίνησε με τους παίκτες του Μεσίνα να έχουν το «πάνω» χέρι (7-2, 5'), μέχρι που ο Μιλοσάβλιεβιτς, με 4/4 βολές, έβαλε μπροστά την ομάδα του (17-18, 10'). Ο Χάκετ στην συνέχεια πλησίασε με τρίποντο (25-26, 14'), για να κάνει η Σερβία σερί 6-0 και να πάρει το προβάδισμα (25-32, 15'). Λίγο αργότερα έφτασε και στο +11 με τρίποντο του Μάτσβαν (27-38, 17'), το οποίο διατήρησε στο ημίχρονο (33-44, 20').

Στην τρίτη περίοδο, η εικόνα του ματς δεν άλλαξε. Η Σερβία έφτασε μέχρι και το +15 (37-52, 24'), με τον Μάτσβαν να φτάνει τους 12 πόντους. Λίγο πριν το φινάλε του δεκαλέπτου, ο Αραντόρι έκανε φάουλ στον Μπογκντάνοβιτς σε προσπάθεια για τρίποντο - υπήρχε υποψία ότι πατούσε γραμμή - και ο Σέρβος ευστόχησε σε 2/3 βολές για το 48-59 (30'). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι τυπικά γηπεδούχοι έκαναν ένα σερί 7-0 και έπεσαν από την διψήφια διαφορά (59-67, 35'), αλλά οι αντίπαλοι δεν δυσκολεύτηκαν να πάρουν πάλι προβάδισμα και να φτάσουν στην νίκη (67-83, 40').

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Σερβία είχε υπεροχή στα ριμπάουντ (44-19), στις ασίστ (12-20) και στις... βολές (26/29-15/16).

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπογκντάνοβιτς πάτησε... γκάζι στην τελευταία περίοδο και από τους 8 πόντους που είχε μέχρι εκείνη την στιγμή, έφτασε στους 22. Επίσης, πήρε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ κι έκανε 1 λάθος και 1 κλέψιμο.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Μάτσβαν ήταν «καυτό» από την αρχή του ματς και έφτασε τους 13 πόντους, ενώ μάζεψε και 6 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ κι έκανε 3 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Χάκετ δεν ήταν σε καλή ημέρα. Σε 26:34 είχε 5 πόντους, 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ και συμπλήρωσε τα 5 φάουλ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Όταν η Ιταλία μείωσε στο τελευταίο δεκάλεπτο με σερί 7-0 (59-67, 35'), οι Σέρβοι έκαναν επιμέρους 12-2, και «σφράγισαν» την νίκη.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Οι Ιταλοί τα ριμπάουντ (19) και οι Σέρβοι τα 3/17 τρίποντα.

Τα Δεκάλεπτα: 17-18, 33-34, 48-59, 67-83.