Πρώτος και αήττητος ο ΠΑΟΚ

Ένα 14-0 σερί στη διάρκεια του τελευταίου πενταλέπτου της αναμέτρησης έδωσε στον ΠΑΟΚ τη νίκη επί του Κολοσσού Ρόδου στο PAOK SPORTS ARENA με 77-73 και κατέκτησε την πρώτη θέση στο τουρνουά «Μαυροσκούφεια».

Μπαίνοντας στο τελευταία πεντάλεπτο της αναμέτρησης, οι Ροδίτες προηγήθηκαν με 61-67 αλλά η αντίδραση του ΠΑΟΚ ήταν άμεση καθώς συνδύασε την πίεση στην άμυνα με την ευστοχία στα μακρινά σουτ. Όλα τα… λεφτά ήταν μάλιστα το εύστοχο τρίποντο του Λάκι Τζόουνς – από απόσταση περίπου εννιά μέτρων – στο τελευταίο δευτερόλεπτο της επίθεσης του ΠΑΟΚ το οποίο διαμόρφωσε το 75-67, 75 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε.

Το παιχνίδι ήταν πάντως κλειστό με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκειά του. Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ πήρε πολλά από τον Κλάσεν και ο Κολοσσός από τον Γκρίφιν. Στο τέλος αυτού ο Δικέφαλος είχε βραχεία κεφαλή (39-38).

Οι λεπτές ισορροπίες διατηρήθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να αντιμετωπίζουν με σχετική χαλάρωση τις αμυντικές υποχρεώσεις τους και το σκορ να πηγαίνει σε υψηλά επίπεδα. Ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 53-46 έπειτα από τις λύσεις που του έδωσαν στην επίθεση οι Ντίλαρντ, Ζάρας, αλλά ο Κολοσσός απάντησε από απόσταση 6.75 μέτρων και στο τέλος της 3ης περιόδου το σκορ ήταν 60-60. Ο Κολοσσός πήρε τα ηνία του αγώνα στο πρώτο πεντάλεπτο της τελευταίας περιόδου με τον ΠΑΟΚ να μην μπορεί να βρει το δρόμο προς το καλάθι. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη απέκτησε αέρα έξι πόντων (61-67, 35’) αλλά μέσα σε περίπου 3:30 λεπτά δέχθηκε 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 19-15, 39-38, 60-60, 77-73

ΠΑΟΚ(Παπαθεοδώρου): Ντίλαρντ 14, Κλάσεν 12, Χρυσικόπουλος 8, Κρουμπάλι 6, Μαργαρίτης 7, Ζάρας 14, Τζόους 7, Τσόχας 2, Κόνιαρης 7.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ(Λυκογιάννης): Σχίζας 4, Τζόουνς 10, Γεωργαλής 4, Γκρίφιν 19(3), Σταμάτης 8, Μπρέι 16(4), Προστράν 4, Ράιτ 5, Χάρις 3(1).