Σερβία-Ουγγαρία 86-78

Νίκος Καρφής

Η Σερβία τσέκαρε το εισιτήριο της για τα προημιτελικά του Eurobasket, αφού νίκησε τους Ούγγρους με 86-78, οι οποίοι πάλεψαν το ματς μέχρι το τέλος. Κορυφαίοι οι Μπογκντάνοβιτς και Κούζμιτς με 17 πόντους.

Οι Ούγγροι αποδείχθηκαν σκληρό καρύδι για τους Σέρβους, αφού ήταν στη διεκδίκηση του ματς, 1:30 λεπτό πριν το τέλος. Η ομάδα του Τζόρτζεβιτς όμως, έδειξε ψύχραιμη στο τελευταίο λεπτό και προκρίθηκε στα προημιτελικά με σκορ 86-78.

Ξεχώρισαν οι Μπογκντάνοβιτς και Κούζμιτς με 17 πόντους. Για τους ηττημένους ο Περλ είχε 22 πόντους. Στους «8» οι παίκτες του «Σάλε» θα αντιμετωπίσουν τους Ιταλούς.

Ο αγώνας

Οι Σέρβοι είχαν κέφια στην αρχή και προηγήθηκαν με το καλάθι του Κούζμιτς 9-2 στο 2'. Οι Ούγγροι ήταν πολύ άστοχοι στο πρώτο πεντάλεπτο, με τον Μπογκντάνοβιτς να εκτοξεύει τη διαφορά στο +13 (16-3) στο 5'. Η παρέα του Χάνγκα μείωσε γρήγορα με τους 4 σερί πόντους του Περλ (16-12, 8'), αλλά η ομάδα του Τζόρτζεβιτς ανέβασε πάλι ρυθμούς και πήγε στο +8 (24-16, 10') με το καλάθι του Κούζμιτς που είχε 11 πόντους μέχρι εκείνη τη στιγμή.

Οι Μαγυάροι μείωσαν επικίνδυνα σε 33-29 με τις 3 βολές του Φέρεντς, προβληματίζοντας τους παίκτες του Τζόρτζεβιτς. Ο Μάτσβαν όμως ανέβασε και πάλι τη διαφορά, γράφοντας το 42-33 στο 17'. Οι Σέρβοι είχαν τα διπλάσια ριμπάουντ στο πρώτο ημίχρονο, ενώ έβαλαν πολλούς πόντους από βολές (11/12), ενώ οι Ούγγροι ευστόχησαν σε 6 τρίποντα. Άποντος ήταν ο Χάνγκα στα 20 πρώτα λεπτά.

Τα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου άνηκαν στη Σερβία που πάτησε... γκάζι, με τους Μαριάνοβιτς και Γιόβιτς να γράφουν το 62-45 στο 25'. Οι Σέρβοι σκόραραν με όποιον τρόπο ήθελαν στο δεκάλεπτο, κρατώντας σε υψηλά επίπεδα το προβάδισμα τους (69-53).

Οι Ούγγροι δεν τα παράτησαν και μείωσαν στους 7 (69-62) με το τρίποντο του Φέρεντς, δινοντας ενδιαφέρον στο ματς. Οι Σέρβοι δεν πρόσεξαν στο τέλος, με τον Ρούτζακ να γράφει το 84-77, 1:30 πριν τη λήξη. Όμως οι Μαγυάροι δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν μια σπουδαία ανατροπή, με τους Σέρβους να φτάνουν στο τελικό 86-78.

NΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Σερβία μάζεψε περισσότερα ριμπάουντ (37 έναντι 23 της αντιπάλου της), σούταρε με 68% δίποντα (26/38), ενώ δεν έκανε λάθη στο τελευτάιο κρίσιμο λεπτό.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Κουζμιτς έκανε double-double με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ σε μια σπουδαία εμφάνιση

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Χάνγκα είχε 1 πόντο με 0/7 εντός πεδιάς σε 23:15

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 84-77 (1:30 πριν το τέλος), η Σερβία κράτησε την ψυχραιμία της, έβγαλε σημαντικές άμυνες και πήρε το ματς.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Μπογκντάνοβιτς τελείωσε το ματς με 17 πόντους και 6 ασίστ, βοηθώντας τον Κούζμιτς.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Σερβία τα λάθη (15) , η Ουγγαρία (28/64, 44%) το ποσοστό εντός πεδιάς τα λίγα ριμπάουντ (23) και την κακή εμφάνιση μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 48-4, 69-53, 86-78