Σλοβενία - Ελλάδα 78-72 (pics & vid)

Κωνσταντίνος Μελάγιες

Η Ελλάδα δεν τα κατάφερε απέναντι στη Σλοβενία (78-72) αν και έδειξε βελτιωμένο αγωνιστικό πρόσωπο. Πρώτος σκόρερ ο Λούκα Ντόνσιτς (22π.) κι από την Ελλάδα ο Κώστας Σλούκας (18π.). Double double ο Πρίντεζης (10π., 10ρ.).

Η Σλοβενία διατήρησε το αήττητο στον όμιλο μετά από τρεις αγωνιστικές αφού επικράτησε και της Ελλάδας με 78-72. Η εθνική ομάδα έδειξε πολύ καλύτερο πρόσωπο σε σχέση με την ήττα από τους Γάλλους, προηγήθηκε με 8 πόντους (50-58, 30'), αλλά στο τέλος λύγισε από κούραση και αστοχία.

Πλέον το ομοσπονδιακό μας συγκρότημα αντιμετωπίζει ακόμη και το φάσμα του πρόωρου αποκλεισμού ενώ βάσει λογικής μπορεί να τερματίσει το πολύ στην τρίτη θέση.

Το μουδιασμένο ξεκίνημα της Ελλάδας ειδικά στην άμυνα δεν πέρασε ανεκμετάλλευτο από τους Σλοβένους. Ο Γκόραν Ντράγκιτς φόρτωσε νωρίς τον Νικ Καλάθη με 2 φάουλ και μαζί με τον Γκάσπερ Βίντμαρ, έβαλαν την ομάδα τους μπροστά στο σκορ με 8-2. Η εθνική ομάδα αντέδρασε ακουμπώντας τη μπάλα στους ψηλούς της και με αιχμή του δόρατος τον Γιώργο Πρίντεζη (10π., 10ρ.) μείωσε σε 10-8 (6').

Στη συνέχεια τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ των Σλοβένων τούς πρόσφεραν δεύτερες ευκαιρίες για σκορ και με πέντε συνεχόμενους πόντους από τον Κλέμεν Πρέπελιτς η διαφορά πήγε στο +8 (20-12, 15'). Η άμυνα βελτιώθηκε, το κυνήγι στον Ντράγκιτς τον εξουδετέρωσε μέχρι το ημίχρονο, αλλά όχι και τον Λούκα Ντόνσιτς (14π. ημιχ.). Στην άλλη πλευρά τα εύκολα καλάθια είτε σε αιφνιδιασμό (Νίκος Παππάς) είτε μετά από υπομονή στην επιλογή (Γιώργος Παπαγιάννης) η Ελλάδα μείωσε και στο καλάθι (32-30, 20').

Οι παίκτες του Κώστα Μίσσα μπήκαν στο τρίτο δεκάλεπτο με εντελώς διαφορετικό πρόσωπο. Η εκπληκτική άμυνα (χωρίς πόντο οι αντίπαλοι στα πρώτα 3:58) και ο οίστρος του Κώστα Σλούκα (12π., 3ασ. στην τρίτη περίοδο) βοήθησαν την εθνική ομάδα να προηγηθεί με 35-39 (24') ενώ λίγο αργότερα έφτασε και στο +7 (38-45, 26'). Σε εκείνο το σημείο οι Σλοβένοι αντέδρασαν, έτρεξαν, βρήκαν πάλι εύστοχα μακρινά σουτ (Πρέπελιτς) και μείωσαν σε 43-45 (27'). Ο Γιάννης Μπουρούσης μπήκε για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο στο 28' και μέσα σε ένα δίλεπτο ήταν ο άνθρωπος που έδωσε και πάλι προβάδισμα 8 πόντων στην Ελλάδα (50-58, 30').

Στην τελευταία περίοδο η πίεση, το άγχος και φυσικά η κούραση επηρέασαν τις δύο ομάδες. Ο Ντράγκιτς βρήκε επαφή με το καλάθι όπως συνέχισε να έχει και ο Πρέπελιτς με αποτέλεσμα στο τελευταίο πεντάλεπτο το σκορ να είναι 60-62. Στα τελευταία λεπτά ο Ντόνσιτς με τον Ντράγκιτς έδειξαν το επιθετικό ένστικτο το οποίο διαθέτουν, την ίδια ώρα που οι διεθνείς μας αστόχησαν σε κρίσιμες επιθέσεις κι έτσι το σκορ έγινε 75-70 (39'). Στο γαϊτανάκι των βολών οι αντίπαλοι μας ήταν όσο ψύχραιμοι χρειάστηκε και έφτασαν στη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Σλοβενία ήταν πολύ καλύτερη μόνο στα τρίποντα (35%-15%). Σε άλλο στατιστικό δεν εξηγείται η νίκη τους, ωστόσο η ψυχραιμία έπαιξε σημαντικό ρόλο στο τέλος. Καλή άμυνα και προσωπικά καλάθια των Σλοβένων τους χάρισαν τη νίκη.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Λούκα Ντόνσιτς σε 32:35 είχε 22 πόντους (4/5δ., 3/7τρ., 5/6β.), 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 λάθη.

Πολύ καλός αν και άστοχος ήταν ο Γκόραν Ντράγκιτς. Ο γκαρντ των Χιτ σε 27:35 είχε 20 πόντους (7/14δ., 0/2τρ., 6/9β.), 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη κι ένα κλέψιμο.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Νικ Καλάθης φορτώθηκε γρήγορα με 4 φάουλ και δε βρήκε ρυθμό έχοντας 6 πόντους (3/4δ., 0/3τρ., 0/1φ.), ένα λάθος και καμία ασίστ.

Δε βοήθησε ο Κώστας Παπανικολάου (26:29) τελειώνοντας με 4 πόντους (2/5δ., 0/1τρ.), 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη και 5 φάουλ.

Στα ρηχά και ο Βαγγέλης Μάντζαρης που δεν σκόραρε (0/2τρ) και ακόμη συμπλήρωσε ένα ριμπάουντ, μία ασίστ και 2 λάθη.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 71-70 ακολούθησαν 2/2 βολές του Ντράγκιτς, άστοχο σουτ του Πρίντεζη και καλάθι πάλι του Ντράγκιτς μετά από επιθετικό ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Κλέμεν Πρέπελιτς σκόραρε 16 πόντους (2/3δ., 3/6τρ., 3/4β.) και έκανε μεγάλη ζημιά.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Σλοβενία τις 9 χαμένες βολές. Η Ελλάδα τα 3/20 τρίποντα (15%).

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η άλεϊ ουπ συνεργασία του Κώστα Σλούκα με τον Γιώργο Παπαγιάννη η οποία ολοκληρώθηκε με κάρφωμα του ψηλού.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 35-30, 52-58, 78-72.