Σερβία-Λετονία 92-82 (vid)

Νίκος Καρφής

Η Σερβία τα... χρειάστηκε κόντρα στους Λετονούς, όμως ο εκπληκτικός Μπόγκνταν Μπόγκντανοβιτς είχε κέφια (30 πόντους) και χάρισε τη νίκη με 92-82. Ηγέτης της Σερβίας μετά την αποχώρηση του αρχηγού Μίλος Τεόντοσιτς.

Οι Λετονοί έδειξαν πως είναι σκληρό καρύδι κόντρα στους Σέρβους στην πρεμιέρα τους στο Eurobasket, όμως ο εκπληκτικός Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς που ξέρει καλά το γήπεδο του αγώνα (Fenerbahce Arena), κατάφερε να φορτώσει με 30 πόντους το αντίπαλο καλάθι και να οδηγήσει τους πλάβι στη νίκη (92-82). Έδειξε πως είναι ο ηγέτης πλέον μετά την απουσία του Τεόντοσιτς.

Για τους Σερβούς εκτός του Μπογκντάνοβιτς (30 πόντους), σπουδαίο ματς έκανε και ο Μάτσβαν με 14 πόντους. Απο την πλευρά των Λετονών ξεχώρισε ο Ντάιρις Μπέρτανς με 23 πόντους και 6 ασίστ.

Ο αγώνας

H Λετονία έβαλε δύσκολα στους Σέρβους στο πρώτο δεκάλεπτο, αφού μπήκε φουριόζα στο ματς και έφτασε να προηγούνται με 12 (10-22) χάρη στις βολές του Σκέλε. Οι Σέρβοι αντέδρασαν με την παρουσία του Μαριάνοβιτς κάτω από τα καλάθια και τον κεφάτο Μπογκντάνοβιτς, παίρνοντας το προβάδισμα με την τριποντη βομβα του Μπογκντάνοβιτς (21-24) στο τέλος της περιόδου. Για τους Λετονούς ο Μπέρτανς ήταν ζεστός με 11 πόντους στο δεκάλεπτο

Οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς ανέβασαν ρυθμούς στη δεύτερη περίοδο, θέλησαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και προηγήθηκαν για 7 (42-35) με το καλάθι του Μπογκντάνοβιτς. Η παρέα του Πορζίνγκις δεν το άφησε έτσι και απάντησε γρήγορα πηγαίνοντας στο ημίχρονο με το σκόρ στο 45-47 υπέρ της. Η Σερβία τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με 11 επιθετικά έναντι 4 της αντιπάλου της.

Οι Σέρβοι πάτησαν γκάζι στην τρίτη περίοδο, έτρεξαν ένα σερί 7-0 και μετέτρεψαν το 55-54 σε 62-54, αναγκάζοντας τον κόουτς της Λετονίας να καλέσει timeout. Οι πλάβι δεν κατάφεραν να ανοίξουν τη διαφορά, με τον Μπογκντάνοβιτς να κάνει το 65-60 (30') και να φτάνει τους 19 πόντους.

Οι Λετονοί προσπάθησαν να βάλουν δύσκολα στους Σέρβους με το τρίποντο του Πορζίνγκις στο 37, όμως οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς έδειξαν ψύχραιμοι, αντέδρασαν γρήγορα και με καθοριστικό τον Μπογκντάνοβιτς έφτασαν στο τελικό 92-82

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 45-47, 65-60, 92-82

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι Σέρβοι είχαν 19 επιθετικά έναντι 10 των αντιπάλων, έδωσαν περισσότερες ασίστ (17 έναντι 13), έκαναν μόλις 5 λάθη, ενώ είχαν την τύχη να είναι σε μεγάλη μέρα ο Μπογκντάνοβιτς.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπογκντάνοβιτς έκανε μυθική εμφάνιση, αφού σταμάτησε στους 30 πόντους (6/8 δίποντα, 3/9 τρίποντα και 9/10 βολές)

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Στρέλνιεκς δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα του, αφού σταμάτησε στους 4 πόντους (2/6 εντός πεδιάς) σε 28:12.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Οι Σέρβοι τα 22/53 δίποντα, ενώ οι Λετονοί το ποσοστό εντός πεδιάς (26/62, 42%) τα 13 λάθη και την παρουσία τους στα 2 τελευταία λεπτά του ματς.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Πορζίνγκις με τρίποντο έγραψε το 73-75, 3 λεπτά πριν το τέλος όμως οι Σέρβοι με σερί 7-0 έκαναν το 80-75 και έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους. Σημαντική η ψυχραιμία του Μπογκτνάνοβιτς στο τέλος με τις ελεύθερες βολές και το καθοριστικό του τρίποντο

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Μάτσβαν ήταν καθοριστικός για τους Σέρβους με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ

ΟΙ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κάρφωμα του Πορζίνγκις και η τάπα του Μπέρτανς.