Λιθουανία-Γεωργία 77-79 (vid)

Νίκος Καρφής

Η Γεωργία κατάφερε να κάνει την έκπληξη στην πρεμιέρα της στο Eurobasket και να επικρατήσει της Λιθουανίας (79-77), με τον Ντίξον να είναι καθοριστικός στο φινάλε και τον Σενγκέλια να φορτώνει με 29 πόντους το αντίπαλο καλάθι.

Η Λιθουανία πίστευε πως θα έχει εύκολο ρόλο κόντρα στη Γεωργία στην πρεμιέρα της στο Eurobasket, όμως η ομάδα του Ζούρου είχε τα ψυχικά αποθέματα να πάρει τη νίκη στο τέλος με 77-79. Μοιραίος ο Ματσιούλις που αστόχησε σε τρίποντο που θα έδινε τη νίκη στην τελευταία φάση.

Η ομάδα του Μοτιεγιούνας (έπαιξε κανονικά παρόλο που ήταν αμφίβολος για το σημερινό ματς) προσπάθησε να πάρει διαφορά στον πρώτο δεκάλεπτο, με τον Γκετσεβίτσιους να γράφει το 18-12 στο 7', όμως οι Γεωργιανοί δεν το επέτρεψαν, αφού έκλεισαν την πρώτη περίοδο με το σκορ στην ισοπαλία.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Βαλαντσιούνας έδειξε μεγάλη βελτίωση σε επίθεση και άμυνα και ευτύχησε να προηγηθεί με +12 (33-21) χάρη στο layup του Μοτιεγιούνας. Η ομάδα του Ζούρου για άλλη μια φορά ανέβασε ρυθμούς στο τέλος του δεκαλέπτου και πήγε στο ημίχρονο, χάνοντας για 5 (39-34) με την τρίποντη βόμβα του Σενγκέλια.

H τρίτη περίοδος άνηκε στην Γεωργία, η οποία μείωσε τα λάθη της, έλεγξε τον αγώνα και προηγήθηκε για 4 πόντους (55-59) στο 29'. Το ματς συνέχισε να είναι αμφίρροπο και στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο 35', αφού ο Καλνιέτις έγραψε το 72-72, ενώ λίγο αργότερα έβαλε μπροστά την ομάδα του για το 74-72. Οι Μαρκοϊσβίλι και Ντίξον απάντησαν για το 74-76, βάζοντας στα σχοινία τους Λιθουανούς. Ο παλιός γκαρντ της ΑΕΚ πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με layup στα 20 δευτερόλεπτα, έκανε το 74-78. Ο Κουζμίνσκας έβαλε 1/3 βολές στην επόμενη φάση, ενώ ο Ματσιούλις μείωσε σε 77-78. Οι Λιθουανοί έκαναν φάουλ, στέλνοντας τον Ντίξον στις βολές, ο οποίος έβαλε τη μία για το 77-79. Στην τελευταία επίθεση ο Ματσιούλις σούταρε για τρεις για τη νίκη, όμως δεν βρήκε στόχο, κάτι που επέτρεψε στην Γεωργία να αποδράσει με τη νίκη.

Κορυφαίος του ματς ο Σενγκέλια με 29 πόντους, ενώ σημαντικό ρόλο στη νίκη της Γεωργίας έπαιξε και ο Ντίξον με τα καλάθια του στα τελευταία λεπτά. Απο τους Λιθουανούς ξεχώρισε ο Κουζμίνσκας με 18 πόντους και 7 ριμπάουντ

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Γεωργία σούταρε καλά βολές (24/29), είχε λιγοτερα λάθη από την αντίπαλος της (10 έναντι 16) και ήταν πιο ψύχραιμη στις τελευταίες επιθέσεις, ενώ γλίτωσε την ήττα από το άστοχο τρίποντο του Ματσιούλις

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Σενγκέλια έκανε εκπληκτικό ματς, αφού είχε 29 πόντους (8/14 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 10/14 βολές).

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Γκετσεβίτσιους έμεινε για 30 λεπτά στο παρκέ, όμως ήταν άστοχος (2/8 εντός πεδιάς) με 7 πόντους.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Οι Λιθουανοί είχαν την ευκαιρία να πάρουν το ματς, όμως ο Ματσιούλις στο 77-79, αστόχησε σε τρίποντο στην τελευταία φάση.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Ντίξον ήταν καθοριστικός για την Γεωργία με τους 13 πόντους και τις 7 ασίστ, ενώ σκόραρε ένα σημαντικό layup, γράφοντας το 74-78, 20 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Οι Γεωργιανοί το ποσοστό στα τρίποντα (3/15, 20%), ενώ οι Λιθουανοί το ποσοστό στις βολές (13/22, 59%), τα 16 λάθη και τις επιλογές της στις τελευταίες φάσεις του παιχνιδιού.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το άστοχο τρίποντο του Ματσιούλις

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 39-34, 57-59, 77-79