Σλοβενία - Πολωνία 90-81

Νίκος Καρφής

Ο φοβερός Γκόραν Ντράγκιτς σημείωσε 30 πόντους (ρεκόρ καριέρας με την εθνική του) και οδήγησε την Σλοβενία στη νίκη κόντα στους Πολωνούς με 90-81 στην πρεμιέρα του Eurobasket.

Η Σλοβενία έκανε την πρώτη της νίκη στο Eurobasket, αφού κατάφερε να επικρατήσεις της Πολωνίας με 90-81 στην πρεμιέρα της διοργάνωσης.

Ο Γκόραν Ντράγκιτς ήταν ο άνθρωπος που έκανε μυθικά πράγματα, αφού φόρτωσε το αντίπαλο καλάθι με 30 πόντους (ρεκόρ καριέρας με την εθνική του).

Ο αγώνας

Στα πρώτα λεπτά καμιά από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να πάρει διαφορά. Οι Σλοβένοι όμως θέλησαν να πάρουν τα ηνία του παιχνιδιού και κατάφεραν αποκτήσουν ένα προβάδισμα τριών πόντων στο 6' με το καλάθι του Ντόντσιτς. Οι Σλοβένοι δεν μπόρεσαν να αυξήσουν το προβάδισμα τους, αφού ο Πονίτκα διαμόρφωσε το 24-2 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε στην Σλοβενία, η οποία ανέβασε στροφές σε άμυνα και επίθεση και κατάφερε να πάρει διαφορά ασφαλείας με το δίποντο του Ντράγκιτς για το 43-31 στο 15'. Οι Πολωνοί δεν άφησαν τους Σλοβένους να καθαρίσουν από νωρίς το ματς, καθώς έκαναν το 45-36, 45-42 και επέστρεψαν γρήγορα. Ο Ντράγκιτς πήρε και πάλι την κατάσταση στα χέρια του και με δύο βολές έκανε το 53-46 (20'), φτάνοντας στους 20 πόντους. Ο ηγέτης των Σλοβένων πήγε στο ημίχρονο με 7/12 εντός πεδιάς και 5/5 βολές

Οι Σλοβένοι μπήκαν φουριόζοι στο τρίτο δεκάλεπτο και εκτόξευσαν τη διαφορά στο 65-51 με το καλάθι του Βίντμαρ στο 25'. Οι Σλοβένοι έλεγξαν τον ρυθμό του στο υπόλοιπο της πριόδου και ανέβασαν το προβάδισμα τους στο +21 (72-51) με το τρίποντο του Μπλάζιτς.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Πολωνοί πλησιάσαν απειλητικά στους 7 (86-79) δύο λεπτά πριν το τέλος, όμως ο Ντράγκιτς σκόραρε για να πάει τη διαφορά στους 9 και να κλειδώσει την επικράτηση της ομάδας του.

Για τους νικητές εκτός του Ντράγκιτς (30 πόντους), καλό ματς έκανε ο Ντόντσιτς με 11 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Για τους ηττημένους κορυφαίος ήταν ο Πονίτκα με 22.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Σλοβενία ήταν καλύτερη σε ασίστ (20 αντί 13), είχε λιγοτερα λάθη (10 έναντι 16), ενώ ήταν ψύχραιμη όταν πλησίασε στο σκορ στην τέταρτη περίοδο.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γκόραν Ντράγκιτς ήταν ο MVP αφού έβαλε 30 πόντους (11/18 δίποντα, 1/5 τρίποντα και 5/5 βολές)

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Βασίνσκι έπαιξε για 25:33, όμως ήταν αρκετά άστοχος (3/11), μένοντας στους 7 πόντους

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Σλοβενία το ποσοστό της στα τρίποντα (8/29, 38%), ενώ η Πολωνία το ποσοστό στα σουτ εντός πεδιάς (26/64, 41%) και το καταστροφικό τρίτο δεκάλεπτο

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Ντράγκιτς με το σκορ στο 86-79 καταφέρνει να πετύχει ένα καθοριστικό δίποντο (88-79, 1 λεπτό πριν το τέλος του ματς

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Λούκα Ντόντσιτς είχε 11 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ, βοηθώντας με τον καλύτερο τρόπο τον εκπληκτικό Ντράγκιτε

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το alley oop που έβγαλαν οι Ράντολφ και Ντράγκιτς (πάσα του δέυτερου στον πρώτο) στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 53-46, 74-58, 90-81