Γερμανία - Ουκρανία 75-63 (vid)

Η Γερμανία ξεκίνησε ιδανικά το τουρνουά νικώντας τους Ουκρανούς με 75-63. Ο Ντένις Σρέντερ τελείωσε με 32 πόντους, 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Ο Ντένις Σρέντερ «ξύπνησε» τους συμπαίκτες του και μετά από ένα μουδιασμένο δεκάλεπτο, η Γερμανία κυριάρχησε της Ουκρανίας (75-63) και ξεκίνησε ιδανικά το Eurobasket.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους Γερμανούς να μην ξέρουν που βρίσκονται και την Ουκρανία να εκμεταλλεύεται την έλλειψη συγκέντρωσης και την αστοχία των αντιπάλων. Με τον Ολεξάντρ Μίσουλα να κάνει τη μεγαλύτερη ζημιά και τα «πάντσερ» να έχουν 2/15 σουτ εντός παιδιάς στην πρώτη περίοδο, το 9-16 μάλλον τους κολάκευε.

Ο Ντένις Σρέντερ με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου επιβεβαίωσε το ρόλο του ηγέτη της Γερμανίας και με συνεχόμενα καλάθια και ασίστ, άλλαξε το ρυθμό του αγώνα (23-24, 15'). Ο γκαρντ των Χοκς με 18 πόντους στο πρώτο ημίχρονο έστειλε την ομάδα του στα αποδυτήρια προηγούμενη με 39-33.

Οι παίκτες τους Κρις Φλέμινγκ δεν είχαν διάθεση να δώσουν ελπίδες στην Ουκρανία κι έτσι οι παίκτες του ξεκίνησαν εντυπωσιακά. Δίπλα στο Σρέντερ προστέθηκε βοήθεια από τους Ρόμπιν Μπένζινγκ και Γιοχάνες Βόιτμαν με αποτέλεσμα η διαφορά να πάει σε διψήφιο επίπεδο (48-37, 23'). Η Ουκρανία έβγαλε όλες τις αδυναμίες της στο παρκέ, δε μπορούσε να σκοράρει, δε μπορούσε να μαρκάρει και στο +16 (56-40, 27').

Η Ουκρανία κατάφερε να μειώσει (66-5, 35') με τρίποντα από τα χέρια των Πουστοβόι και Μίσουλα, ωστόσο η σοβαρότητα επέστρεψε στις τάξεις των Γερμανών και έφτασαν στη νίκη χωρίς να αγχωθούν.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Μεγάλη διαφορά δυναμικότητας των δύο ρόστερ και φάνηκε στο παρκέ. Οι νικητές ήταν ανώτεροι σε δίποντα (56%-49%), τρίποντα (31%-27%) και βρήκαν 15 πόντους στον αιφνιδιασμό ενώ δέχτηκαν αντίστοιχα μόλις 2.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ντένις Σρέντερ ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής αφού σε 32:54 είχε 32 πόντους (6/11δ., 5/9τρ., 5/5β.), 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 3 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ντάνις Λουκάσοφ έπαιξε 14΄και είχε 0/2 δίποντα και 0/3 τρίποντα.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με την Ουκρανία στο +7 και στο 26” ο Ντένις Σρέντερ έβαζε την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Σε αυτό το διάστημα των 6΄η Ουκρανία κατέρρευσε και δε μπόρεσε να ακολουθήσει ξανά.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Ρόμπιν Μπένζινγκ τελείωσε τον αγώνα με 17 πόντους σε 27' λεπτά συμμετοχής.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Οι Γερμανοί το νωθρό ξεκίνημα τους και οι Ουκρανοί την άμυνα που έπαιξαν στο δεύτερο δεκάλεπτο αφού δε΄χτηκαν 30 πόντους.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Γιοχάνες Βόιτμαν στην τρίτη περίοδο απέφυγε τον αμυντικό του με προσποίηση, πήρε την εσωτερική και κάρφωσε με δύναμη και με τα δύο χέρια στο καλάθι των Ουκρανών.

Τα δεκάλεπτα: 9-16, 39-33, 58-47, 75-64