Ελλάδα-Γαλλία 53-81

Νίκος Καρφής

Η Εθνική Εφήβων ηττήθηκε από την Γαλλία με 81-53 σε αγώνα κατάταξης και πλέον θα παίξει με τον ηττημένο του ζευγαριού Ιταλία-Βοσνία για τις θέσεις 7-8.

Η Γαλλία αποδείχθηκε ανυπέρβλητο εμπόδιο για την Εθνική Εφήβων, καθώς η ομάδα του Βλασσόπουλου έχασε με 81-53 και πλέον θα διεκδικήσει την 7η θέση του Eurobasket U18 που διεξάγεται στην Μπρατισλάβα.

Αντίπαλος της Ελλάδας θα είναι ο ηττημένος του ζευγαριού Ιταλία-Βοσνία αύριο στις 14:30.

Ντορτμουντ – Μπάγερν Μονάχου με επιστροφή στοιχήματος*, αν ο Λεβαντόφσκι σκοράρει το πρώτο γκολ (21+). * Ισχύουν Όροι και Προϋποθέσεις.

Το ξεκίνημα δεν ήταν το ιδανικό για την Ελλάδα, η οποία δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό σε άμυνα και επίθεση και βρέθηκε να χάνει με double score (22-11) στην πρώτη περίοδο.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν στην δεύτερη περίοδο, αφού η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 16 (24-40, 20'), με τον Φεβριέ να μας κάνει μεγάλη ζημία.

Η κατάσταση δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο με το τελικό σκορ (81-53 ) να λέει πολλά για την εικόνα του παιχνιδιού.

Για την Εθνική μας πρώτος σκόρερ ήταν ο Καλαϊτζάκης με 10 πόντους, ενώ για τους Γάλλους κορυφαίος ήταν ο Φεβριέ με 21 πόντους. Δεν αγωνίστηκε ο Μωραΐτης.

Τα δεκάλεπτα: 11-22, 24-40, 37-62, 53-81