Τουρκία - Ελλάδα 81-63

Νίκος Καρφής

Η Εθνική Εφήβων ηττήθηκε εύκολα με 81-63 από την Τουρκία και έτσι δεν μπόρεσε να προκριθεί στην «τετράδα» του Eurobasket U18. Kορυφαίος του ματς ο Ατάρ με 22 πόντους.

Η Τουρκία ήταν ανώτερη από την Εθνική Εφήβων σε όλη τη διάρκεια του προημιτελικού και έφτασε σε μια άνετη επικράτηση με 81-63, βάζοντας τις βάσεις της νίκης από το ημίχρονο (45-33).

Οι Τούρκοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και προηγήθηκαν με 13-7 στο 5' με το καλάθι του Χέιζερ. Η Ελλάδα ισοφάρισε με τον Βύρλα (17-17), αλλά δεν κατάφερε να μπει μπροστά στο σκορ, με τους Τούρκους να αποκτούν προβάδισμα 6 πόντων στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (24-18).

Στη δεύτερη περίοδο τα πράγματα δεν άλλαξαν, αφού οι Τούρκοι εκμεταλλεύτηκαν τον εξαιρετικό Ατάρ (17 πόντοι στο ημίχρονο), το παιχνίδι κοντά στο καλάθι και το κακό ποσοστό της Εθνικής στα τρίποντα (26%) και πήγαν με μια διαφορά ασφαλείας στο ημίχρονο.

Η Ελλάδα ανέβασε ρυθμούς στα πρώτα 7 λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου και με πρωταγωνιστή τον Καμπουρίδη μείωσε σε 53-50. Όμως οι Τούρκοι στη συνέχεια έτρεξαν ένα σερί 10-0 και έγραψαν το 63-50 (30')

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Βλασσόπουλου προσπάθησε να επανέλθει στο ματς, όμως οι αντίπαλοι της διαχειρίστηκαν σωστά το προβάδισμα και πήραν την πρόκριση για την «4αδα». Η Εθνική μας θα παίξει για τις θέσεις 5-8 με τον ηττημένο του ζευγαριού Ισπανία-Γαλλία.

Για την Ελλάδα σπουδαίο ματς έκανε ο Καμπουρίδης με 20 πόντους, ενώ κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Ατάρ με double double (22 πόντους και 11 ριμπάουντ).

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 45-33, 63-50, 81-63.