Ελλάδα-Λετονία 71-65

Νίκος Καρφής

Η Εθνική Εφήβων επικράτησε με 71-65 της Λετονίας και τσέκαρε το εισιτήριο της για τους «8» του Eurobasket U18 που διεξάγεται στην Σλοβακία. Κορυφαίος ο Μωραΐτης με 26 πόντους.

Θέση για τους «8« του Eurobasket U18 έκλεισε η Εθνική Εφήβων μετά την νίκη της κόντρα στους Λετονούς (71-65), έχοντας τον Μωραΐτη σε μεγάλη μέρα. Επόμενος αντίπαλος της Εθνικής η Τουρκία.

Οι Λετονοί προσπάθησαν να πάρουν διαφορά στην αρχή του αγώνα (6-10, 3') με το καλάθι του Καουφμάνις, όμως η Εθνική μας ανέβασε ρυθμούς στο τέλος της πρώτης περιόδου και με το καλάθι του Αρσενόπουλου έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +4 (21-17).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε, παρόλο που ο Μωραΐτης έκανε για άλλη μια φορά σπουδαίο ματς (13 πόντους μέχρι εκείνη τη στιγμή), με την Ελλάδα να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ των αντιπάλων της. Η ομάδα του Βλασσόπουλου σούταρε με 14.2% (2/14) στο πρώτο ημίχρονο έναντι 27.2 (3/11) των Λετονών.

Στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου η Εθνική μας άρχισε να δυσκολεύεται σε άμυνα και επίθεση, με αποτέλεσμα οι Λετονοί να το εκμεταλλευτούν και να περάσουν μπροστά με 49-51 (30').

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ελλάδα ήταν πιο ψύχραιμη στο τέλος και κατάφερε να φτάσει στην τελική επικράτηση με 71-65. Για την Εθνική μας ξεχώρισε ο Μωραΐτης, ενώ ο Γιώργος Καλαϊτζάκης είχε 15.

Δεκάλεπτα: 21-17, 35-31, 49-51, 71-65