Έβδομο σερί πρωτάθλημα για την Ζαλγκίρις! (pics)

Νίκος Καρφής

Πρωταθλήτρια Λιθουανίας για 20η φορά στην ιστορία της και 7η σερί, αναδείχθηκε η Ζαλγκίρις, αφού νίκησε με 73-68 την Λιετκαμπέλις στο Game 5 και έκανε το 4-1 στη σειρά των τελικών.

Η Ζαλγκίρις δικαιολόγησε τον τίτλο του φαβορί στον πέμπτο τελικό με την Λιετκαμπέλις και κατέκτησε το 7ο σερί πρωτάθλημα Λιθουανίας, αφού επικράτησε με 73-68.

Οι γηπεδούχοι έκαναν καλό δεύτερο δεκάλεπτο και ευτύχησαν να προηγηθεί με 9 (42-33) στο ημίχρονο.

Μοναδικές Στοιχηματικές Αποδόσεις, Άμεσες Αναλήψεις & Η Καλύτερη Εξυπηρέτηση (21+)!

Από εκεί και πέρα, η Λιετκαμπέλις ανέβασε ρυθμό, βελτίωσε την απόδοση της και μείωσε σε 70-67 με το καλάθι του Ξιστόφ Λαβρίνοβιτς ενάμιση λεπτό πριν το τέλος του αγώνα.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους αποδείχθηκε ψύχραιμη στο τέλος, αφού οι Λεκαβίτσιους και Γιανκούνας ευστόχησαν σε κρίσιμες βολές. Με αυτή τη νίκη η Ζαλγκίρις πανηγύρισε το 20ο πρωτάθλημα της ιστορίας της

Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Λεκαβίτσιους με 23 και Γιανκούνας με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 42-33, 58-52, 73-68

Ζαλγκίρις - Λιετκαμπέλις 4-1

Game 1 Ζαλγκίρις - Λιετκαμπέλις 73-67
Game 2 Λιετκαμπέλις - Ζαλγκίρις 86-83
Game 3 Ζαλγκίρις - Λιετκαμπέλις 97-58
Game 4 Λιετκαμπέλις - Ζαλγκίρις 59-72
Game 5 Ζαλγκίρις - Λιετκαμπέλις 73-68