Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 63-58 (pics)

Ο Ολυμπιακός με πολύ μεγάλη δυσκολία νίκησε τον Παναθηναϊκό (63-58), έκανε το 1-0 στους τελικούς της Basket League και αυτό συνέβη, γιατί ο Βασίλης Σπανούλης είχε 11 πόντους, 10 ασίστ και 6 ριμπάουντ!

Σε ένα ματς που ο Παναθηναϊκός το είχε πάει στο ρυθμό του (55-58, 36’), ο Βασίλης Σπανούλης ξεκίνησε τα «δικά» του και τελειώνοντας με 11 πόντους, 10 ασίστ και 6 ριμπάουντ, χάρισε τη νίκη στον Ολυμπιακό με 63-58. Εξαιρετικός ο Νίκολα Μιλουτίνοφ με 12 πόντους και 4 ασίστ, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ως συνήθως (κόντρα στους Πειραιώτες) ο Κέι Σι Ρίβερς με 16 πόντους και ο Γιάννης Μπουρούσης επιθετικά με 13 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Live Στοίχημα σε NBA & Bundesliga με Live Stream στη Novibet (21+).

Ο Παναθηναϊκός στο πρώτο δίλεπτο έδειξε μεγαλύτερο ενθουσιασμό και προηγήθηκε με 2-3 (χάνοντας κι έναν αιφνιδιασμό), όμως οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν γρήγορα και με 2/2 τρίποντα από τους Γιώργο Πρίντεζη και Ιωάννη Παπαπέτρου, έτρεξε 8-0 σερί (10-4, 6’). Οι πολλές αλλαγές του Τσάβι Πάσκουαλ δεν άλλαξαν την αμυντική εικόνα της ομάδας του κι έτσι ο Πρίντεζης, φτάνοντας τους 8 πόντους, έκανε το 15-6 (8’).

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν πιο συγκεντρωμένοι και ανανέωναν επιθέσεις με επιθετικά ριμπάουντ. Μετά από ένα τέτοιο η μπάλα πήγε στον Ντομινίκ Ουότερς, ο οποίος έδωσε προβάδισμα 11 πόντων (24-13, 12’). Σε εκείνο το σημείο, οι Πειραιώτες αστόχησαν σε σωρεία κοντινών σουτ, εκνευρίστηκαν με τις αποφάσεις των διαιτητών κι έκαναν ένα ωραίο... δώρο στον αντίπαλο, χάνοντας τον προσανατολισμό τους. Με τους Τζέιμς Γκιστ, Νικ Καλάθη και Γιάννη Μπουρούση, οι «πράσινοι» έτρεξαν σερί 10-0 και βρέθηκαν στο -1 (24-23, 16’) ενώ με τρίποντο του Αντώνη Φώτση προσπέρασε με 26-27 (17’). Η είσοδος του Βασίλη Σπανούλη διόρθωσε τα κακώς κείμενα της επίθεσης του Ολυμπιακού, ωστόσο ο Κέι Σι Ρίβερς είχε ήδη βρει ρυθμό κι έτσι το ημίχρονο τελείωσε με διαφορά δύο πόντων.

Στην τρίτη περίοδο το επίπεδο του μπάσκετ ανέβηκε, ωστόσο τη διαφορά την έκανε ένας Σέρβος. Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ έκανε τα πάντα και στις δύο πλευρές του παρκέ κι έτσι με δικούς τους συνεχόμενους πόντους το σκορ έγινε 45-38 (25’). Ο Ρίβερς συνέχισε την εκπληκτική παράδοση που έχει με αντίπαλο τον Παπανικολάου και με συμπαραστάτη τον Κρις Σίνγκλετον έδωσαν εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα τους (45-46, 28’).

Η τελευταία περίοδος θα έκρινε τον πρώτο τελικό και σε αυτή μπήκε ελάχιστα καλύτερα ο Ολυμπιακός, αφού με πόντους του Κεμ Μπιρτς πήρε προβάδισμα με 53-50 (34’), όμως ο Γιάννης Μπουρούσης είχε διαφορετική άποψη και, απόντος του Μιλουτίνοφ, έκανε το 53-54 (36’) και αφού τα τρίποντα των γηπεδούχων μετά βίας έβρισκαν σίδερο, ο Τζέιμς αύξησε τη διαφορά στους 3 πόντους (53-56, 37’). Ο Βασίλης Σπανούλης πήρε την ομάδα και πάλι στην πλάτη του κι έτσι με δική του ασίστ και καλάθι (από επιθετικό ριμπάουντ), άλλαξε την κατάσταση και τροφοδοτώντας τον Μιλουτίνοφ το σκορ έγινε 61-58 (1:02 για τη λήξη). Οι «πράσινοι» πήγαν με ατομικίστικο τρόπο να γυρίσουν το παιχνιδι, δεν τα κατάφεραν κι έτσι έγινε το 1-0 στους τελικούς.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι Πειραιώτες είχαν τον Σπανούλη να προσφέρει απλόχερα λύσεις στην ομάδα του κάτι που έλειψε στο τέλος από τον Παναθηναϊκό. Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος σε δίποντα (46%-38%), στις ασίστ (16-10) και στις αποφάσεις στο τελευταίο τρίλεπτο.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Βασίλης Σπανούλης σε 34:26 είχε 11 πόντους (4/5δ., 0/5τρ.,, 3/6β.), 10 ασίστ, 6 ριμπάουντ και 2 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μάικ Τζέιμς τελείωσε με 2/11 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 λάθη.

ΣΗΜΕΙΟ - ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 55-58 ο Πρίντεζης έκανε airball σε τρίποντο, ο Σπανούλης ανάμεσα στα θηρία πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και ευστόχησε. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έκαναν ατομικές επιθέσεις σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό όπου με 2/2 βολές πάλι του αρχηγού του βρέθηκε στο 63-58 και τελειωσε το ματς.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ σε 25:41 έκανε ό,τι ήθελε τους αντίπαλους ψηλούς και τελείωσε με 12 πόντους (4/4δ., 4/5β.), 4 ριμπάουντ, μία ασίστ κι ένα λάθος

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Μάικ Τζέιμς συνεργάστηκε με τον Κενι Γκέιμπριελ ο οποίος τελείωσε με άλεϊ ουπ κάρφωμα τη φάση στο πρώτο δεκάλεπτο.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Ο ολυμπιακός τα πολλα βιαστικά τρίποντα. Ο Παναθηναϊκός το μπάσκετ που έπαιξε στα τελευταία 3 λεπτά. Χωρίς πάσα.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 35-33, 48-50, 63-58.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 1-0

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 63-58