Στην Basket League o Φάρος!

Νίκος Καρφής

Ο Φάρος κατάφερε να νικήσει τον Ηρακλή με 86-75, έκανε το 3-1 στη σειρά των playoffs ανόδου και θα ακολουθήσει τον Πανιώνιο στην Basket League.

Μπορεί να μην να μην ανέβηκε πέρυσι παρόλο που πήρε την άνοδο, αλλά φέτος είχε μια δεύτερη ευκαιρία και δεν την άφησε να πάει χαμένη.

Ο λόγος για τον Φάρο που νίκησε τον Ηρακλή με 86-75 και εξασφάλισε την άνοδο στην Basket League, αφού έκανε το 3-1 στη σειρά των playoffs.

H ομάδα του Κερατσινίου βρέθηκε μπροστά στο πρώτο δεκάλεπτο με 32-30, δείχνοντας πως ελέγχει τον αγώνα. Ο Ηρακλής αντέδρασε γρήγορα και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 45-45

Το τρίποντο του Μάριου Μπατή έδωσε διαφορά 9 πόντων στο Φάρο στο δεύτερο ημίχρονο (63-54). Ο «γηραιός» απάντησε και μείωσε στους 3 (67-64), όμως το ξεκίνημα των γηπεδούχων στην τέταρτη περίοδο τους επέτρεψε να γράψουν το 77-64.

Εκεί ανέλαβε δράση ο Ρουτκάουσκας, ο οποίος με 10 συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 77-74.

Τελικά οι γηπεδούχοι αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά του ματς και πήραν τη νίκη με 86-75, τσεκάροντας το εισιτήριο ανόδου στην Α1.

Έτσι ο Φάρος πιστοποίησε την εξαιρετική του κατάσταση στον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος της Α2.

Τα δεκάλεπτα: 32-30, 50-49, 67-64, 86-75