Ένα... βήμα πριν την άνοδο ο Ηρακλής!

Νίκος Καρφής

O Ηρακλής νίκησε εντός έδρας τον Αίολο με 68-60 και πλέον θα αντιμετωπίσει τον Φάρο, με έπαθλο την άνοδο στην Basket League.

O Φάρος έμαθε τον αντίπαλο του στους τελικούς των playoffs ανόδου για την Basket League.

Αυτός θα είναι ο Ηρακλής, που επικράτησε με 68-60 του Αιόλου Αστακού και έτσι θα διεκδικήσει το «εισιτήριο» που οδηγεί στην Α1.

Live Στοίχημα σε NBA & Bundesliga με Live Stream στη Novibet (21+).

Το σύνολο του Βαγγέλη Αλεξανδρή έβαλε τις βάσεις με την απόδοση του μέχρι την τρίτη περίοδο (56-42, 30'). Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 3 (58-55, 34'), όμως ο «Γηραιός» ήταν πιο ψύχραιμος στο τέλος και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα Δεκάλεπτα: 20-13, 40-27), 56-42, 68-60.

Όσον αφορά τους τελικούς της Α2, Φάρος και Ηρακλής βρίσκονται στο 1-1 (μεταφέρονται τα αποτελέσματα της κανονικής διάρκειας) και θέλουν άλλες δύο νίκες για να πανηγυρίσουν την άνοδο.

Η πρώτη μεταξύ τους... μάχη θα γίνει στο «Ιβανώφειο» το Σάββατο (20/5, 17:00).

Ηρακλής (Αλεξανδρής): Αγγελακόπουλος 10, Γιαννακίδης, Τότσιος 13 (2), Ονάσογλου, Δέσπος 7, Χρυσόπουλος 8 (2), Γκαγκαλούδης 4, Κάτσιος, Ταουσάνης, Ρουτκάουσκας 15, Χείλαρης, 5 (1) Καλαϊτζίδης 6 (1).
Αίολος Αστακού (Κουταλιανός): Μπρόζος 7 (1), Κουμπούρας 5 (1), Παπαδιονυσίου 4, Κατσαρές, Γκάτζιας, Κακλαμάνος 9 (2), Κιτσούλης 11, Κασαμπαλής, Χαρισμίδης 9, Λυμπάρης 7, Γκιζόγιαννης 8 (2).