Ρέθυμνο - ΑΕΚ 70-81

Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για την ΑΕΚ για να ανατρέψει της εις βάρος της κατάσταση, και με επιμέρους 6-24 στην τρίτη περίοδο, έβαλε τις βάσεις για να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη στο Ρέθυμνο (70-81), το οποίο... σκούπισε (2-0). Στα ημιτελικά με Παναθηναϊκό (11/05).

Μοναδικές Στοιχηματικές Αποδόσεις, Άμεσες Αναλήψεις & Η Καλύτερη Εξυπηρέτηση (21+)!

Την πρώτη της νίκη επί κρητικού εδάφους πανηγύρισε η ΑΕΚ!

Η «Βασίλισσα», που είχε μέχρι πρότινος 4 ήττες σε ισάριθμα ματς από το Ρέθυμνο, «ξέχασε» τις απουσίες της (Ντίξον, Νιούλεϊ), κι έκανε την ανατροπή στο «Μελίνα Μερκούρη», αφού επικράτησε των Κρητικών με 81-70, «σκούπισε» την σειρά (2-0) και προκρίθηκε στα ημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό (11/05).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τους παίκτες του Μανωλόπουλου για να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση (50-40, 20'), καθώς κράτησαν τους γηπεδούχους στους έξι πόντους (επιμέρους 6-24) και... κάλυψαν την αστοχία πίσω από τα 6.75μ (5/17τρ.). Μιλόσεβιτς (13π., 9ρ.), Μαυροειδής (13π., 6ρ.), Ούκιτς (18π., 6ρ.) και Σάκοτα (12π., 5ρ.) έδωσαν το... σύνθημα για την νίκη.

Από τους παίκτες του Βετούλα ξεχώρισαν οι Λέμον (14π.), Χριστοδούλου (11π.) και Άρνολντ (10π.).

Το ματς

Το Ρέθυμνο έφτασε γρήγορα στο 7-2 (2'), με τον Λέμον να κάνει την αρχή. Οι γηπεδούχοι κρατούσαν το προβάδισμα, αφού ήταν αποτελεσματικοί στην επίθεση, και η διαφορά πήγε στο +10 (21-11, 7'). Η ΑΕΚ μείωσε με τον Σάκοτα στο 10' (23-18).

Με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου, οι παίκτες του Βετούλα έκαναν ένα γρήγορο σερί 5-0 και πήγαν στο 28-21 (13'). Το Ρέθυμνο εξακολουθούσε να έχει το πάνω χέρι και τα 4/5 τρίποντα που είχε ο Σάφτενααρ - συνολικά 8/16 έναντι 1/5 - πλήγωσαν την «Βασίλισσα», που δεν μπορούσε να... σηκώσει κεφάλι και μάζευε πόντους από την γραμμή των βολών (11/15). Στο ημίχρονο οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά (50-40).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση, καθώς ήταν αποτελεσματικοί σε άμυνα κι επίθεση. Ο Μιλόσεβιτς ανέβασε... στροφές και με 7 σερί πόντους του και άλλους 5 του Σάκοτα, οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο ματς (54-59, 28') και με επιμέρους 6-24, πήγαν στο 56-64 στο 30'. Η τελευταία περίοδος φάνηκε να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού ο Ούκιτς πήγε τη διαφορά στο +13 (33'), αλλά ένα λεπτό πριν το φινάλε, οι Κρητικοί πλησίασαν (70-75, 39'). Λαρεντζάκης και Ούκιτς με τρίποντα «καθάρισαν» την δουλειά (70-81, 40').

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΑΕΚ έτρεξε ένα επιμέρους 6-24 στην τρίτη περίοδο, οποίο ήταν καθοριστικό για την νίκη της. Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν πιο αποτελεσματικοί σε άμυνα κι επίθεση, παρά το γεγονός ότι δεν τα κατάφερναν πίσω από τα 6.75μ (5/17). Επίσης, μάζεψε 44 ριμπαόυντ, έναντι 31.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μίλαν Μιλόσεβιτς έδειξε πως επέστρεψε δριμύτερος στα παρκέ, αφού ξεκίνησε την ανατροπή για την ΑΕΚ στην τρίτη περίοδο. Συνολικά μέτρησε 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 λάθος, σε 29:56. Επίσης, εξαίρετος ήταν και ο Δημήτρης Μαυροειδής, καθώς σε 25:08, είχε 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 τάπες και 2 λάθη.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Ρόκο Λένι Ούκιτς σημείωσε 18 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 5 λάθη σε 31:35. Ακόμη, ο Ντούσαν Σάκοτα πέτυχε 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος, σε 24:56.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Γκάρι Τάλτον, σε 26:14, είχε 3 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 λάθος, αλλά μοίρασε 9 ασίστ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, η ΑΕΚ έτρεξε σερί 7-0, με 5 πόντους του Μαυροειδή (50-47, 22'). Την... σκυτάλη πήρε ο Μιλόσεβιτς, που με 7 προσωπικούς πόντους έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στην ομάδα του (54-57, 27'), ενώ και ο Σάκοτα με άλλους 5 πόντους... άνοιξε την ψαλίδα του σκορ (54-62, 28').

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ τα τρίποντα (5/17) και το Ρέθυμνο τα 21 αμυντικά ριμπάουντ (35 η ΑΕΚ).

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 50-40, 56-64, 70-81.