Σέλτικς - Ουίζαρντς 123-111

Νίκος Καρφής

Με έναν... αφηνιασμένο Αϊζάια Τόμας (33π.) και με ρεσιτάλ τριπόντου (19 εύστοχα), οι Σέλτικς νίκησαν τους Ουίζαρντς με 123-111 και έκαναν το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών της Ανατολής.

Μπορεί να έχασε το δόντι του στην πρώτη περίοδο, όμως αυτό δεν εμπόδισε τον Αϊζάια Τόμας να οδηγήσει τους Σέλτικς στη νίκη με 123-11 απέναντι στους Ουίζαρντς.

Οι γηπεδούχοι ήταν καυτοί πίσω από τη γραμμή του τριπόντου (19/39, 48,7%), και προφύλαξαν την έδρα τους, κάνοντας το 1-0 στη σειρά των playoffs.

Οι Ουίζαρντς αιφνιδίασαν τους Σέλτικς, αφού προηγήθηκαν με 16-0 στην αρχή του αγώνα.

Όμως η ομάδα της Βοστώνης με ένα επιμέρους 35-26 στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, κατάφερε να μειώσει σε 59-64 στο ημίχρονο.

Η ομάδα του Μπραντ Στίβενς πάτησε γκάζι στην τρίτη περίοδο και έφτασε τη διαφορά στους 15 (95-80 στο 36'). Οι πρωτευουσιάνοι προσπάθησαν να μπουν και πάλι στη διεκδίκηση του παιχνιδιού, όμως οι γηπεδούχοι δεν είχαν κανένα πρόβλημα να επικρατήσουν στο τέλος (123-111).

Για τους νικητές κορυφαίος ήταν ο Αϊζάια Τόμας με 33 πόντους (5/11 τρίποντα) και 9 ασίστ σε 38 λεπτά συμμετοχής, σπουδαίο ματς έκανε και ο Τζέι Κράουντερ (24 πόντους, 6/8 τρίποντα), ενώ ο Αλ Χόρφορντ έφτασε μια ανάσα από το triple double (21 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 10 ασίστ).

Για την ομάδα της Ουάσιγκτον ο Μπράντλεί Μπιλ έβαλε 27 πόντους, ενώ ο Τζον Ουόλ έκανε double-double με 20 πόντους και 16 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 24-38, 59-64, 95-80, 123-111