Νταρουσάφακα - Ρεάλ Μαδρίτης 78-89 (vid)

Κάτια Πετροπούλου
Στο Final 4 της Κωνσταντινούπολης προκρίθηκε η Ρεάλ, καθώς επικράτησε και στο δεύτερο παιχνίδι στην έδρα της Νταρουσάφακα (78-89) κι έκανε το 3-1 στη σειρά. Πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, κορυφαίος ο Ντόντσιτς. Επόμενος αντίπαλος η Φενέρ!

Το 10ο της ευρωπαϊκό τρόπαιο θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει η Ρεάλ, καθώς επιβλήθηκε της Νταρουσάφακα με 89-78 στο δεύτερο ματς στην «Volkswagen Arena» κι έκανε το 3-1 στη σειρά.

Αξιόλογη η συμμετοχή της Νταρουσάφακα για πρώτη φορά στην ιστορία της στα playoffs της Euroleague, όμως υστέρησε πολύ στον τομέα της δημιουργίας (7 ασίστ έναντι 21) κι έκανε πολλά λάθη εξαρχής (είχε τα διπλάσια στο ημίχρονο: 10-5).

Αμφότερες οι ομάδες τα... έσπασαν πίσω από τα 6.75μ., με τους μεν να έχουν 6/27 και τους δε 6/16.

Η αμφισβητούμενη απόφαση των διαιτητών στα 18'' πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, που έδωσαν φάουλ υπέρ του Κάρολ σε τρίποντο και διπλή τεχνική ποινή σε Χαρανγκότι και Μπλατ, έδωσαν το δικαίωμα στον παίκτη της Ρεάλ να βάλει 5/5 βολές κι έκτοτε το παιχνίδι χάθηκε για τους γηπεδούχους.

Πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων για τους Μαδριλένους: Γιουλ 17, Τόμπκινς 15, Ράντολφ 15, Κάρολ 12 και Ντόντσιτς 11.

Ο Ουανμέικερ... πάλευε μόνος και έφτασε τους 25 πόντους, ενώ 14 είχε ο Ουίλμπεκιν, που αποβλήθηκε με 5 φάουλ στην τελευταία περίοδο.

Αντίπαλος της Ρεάλ στον πρώτο ημιτελικό του Final 4 η Φενέρ!

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Αυτό το... κάτι που έλειπε από την Νταρουσάφακα, το είχε η Ρεάλ! Οι Μαδριλένοι έφτασαν τις 21 ασίστ, ενώ οι γηπεδούχοι έμειναν στις 7. Χαρακτηριστικό είναι πως στην πρώτη περίοδο η ομάδα του Μπλατ είχε 0, ενώ οι φιλοξενούμενοι 6! Μάλιστα, στο ημίχρονο, η τούρκικη ομάδα είχε διπλάσια λάθη από τους αντιπάλους (10-5). Ακόμη, είχαν 60.5% στα δίποντα.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Λούκα Ντόντσιτς σε 29:45 είχε 11 πόντους, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη κι έφτασε τους 21 βαθμούς στο ranking.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Γιουλ που πέτυχε τους 10 από τους 17 του πόντους στην πρώτη περίοδο, ο Τόμπκινς (15π) που με προσωπικό σερί στο δεύτερο δεκάλεπτο άνοιξε τη διαφορά για την Ρεάλ (28-36), ο Ράντολφ με 15 πόντους και ο Κάρολ με 12.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μάρκους Σλότερ σε περίπου 13 λεπτά έμεινε άποντος, είχε 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 λάθος.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Στα 18'' πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, οι διαιτητές έδωσαν φάουλ του Χαρανγκότι στον Κάρολ, που πήγε να εκτελέσει για τρεις, ενώ τού χρέωσαν και τεχνική ποινή. Οι διαμαρτυρίες του Μπλατ ήταν έντονες, και χρεώθηκε κι ο ίδιος με τεχνική ποινή. Ο Κάρολ έτσι ευστόχησε σε 5/5 βολές και πήγε τη διαφορά στο +12 (58-70).

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Αμφότερες οι ομάδες... πετάνε τα τρίποντα (6/27 και 6/16).

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η συνεργασία Αγιόν - Ράντολφ!

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 38-45, 58-72, 78-89.