Προμηθέας - Ολυμπιακός 53-72

Ο Ολυμπιακός έπαιξε καλό μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο, νίκησε τον Προμηθέα (53-72) και απέχει μία νίκη από το πλεονέκτημα έδρας.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Προμηθέα με 53-72 παίζοντας καλό μπάσκετ κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο και πλέον με νίκη την Μ. Πέμπτη επί της Κύμης θα πάρει το πλεονέκτημα έδρας.

Ο Κώστας Παπανικολάου (14π., 6ρ.) κι ο Βασίλης Σπανούλης (10π., 4ασ.) ήταν οι κορυφαίοι των «ερυθρόλευκων» ενώ μετά από καιρό έδειξε ενθαρρυντικά στοιχεία ο Πάτρικ Γιανγκ (7π., 5ρ. αρκετή διάθεση).

Οι γηπεδούχοι με τον Μοχάμεντ Φαγέ να δημιουργεί προβλήματα στην άμυνα του Ολυμπιακού προηγήθηκε με 7-3 (3'). Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου βελτίωσαν την αμυντική τους εικόνα και με τους Κώστα Παπανικολάου και Βασίλη Σπανούλη να δίνουν ρυθμό στην επίθεση, οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 10-15 (8') και 12-18 στο τέλος της περιόδου.

Οι αλλαγές του Σφαιρόπουλου δεν βοήθησαν όμως με την παρουσία τους, ο ρυθμός χάθηκε και ο Προμηθέας βρίσκοντας πόντους από τον Μίροσλαβ Τόντιτς και τον Πέτρο Γερομιχαλό ανέκτησε το προβάδισμα (23-19, 15'). Σαν να μην έφτανε η νωθρή εικόνα των «ερυθρόλευκων», ήρθε κι ο τραυματισμός του Κεμ Μπιρτς. Πάντως μέσω της καλής άμυνας βρήκαν κάποια εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό και πήγαν στα αποδυτήρια στο +4.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε αρκετά σοβαρός. Στην άμυνα δεν επέτρεπε τίποτα εύκολο στους Πατρινούς ενώ στην επίθεση ο Βαγγέλης Μάντζαρης έδωσε άριστο ρυθμό και οι συνεργασίες τόσο σε ανοικτό γήπεδο όσο και σε set επίθεση, λειτουργούσαν άριστα κι έτσι η διαφορά έφτασε στο +17 (36-53, 28').

Στην τελευταία περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατέβασαν ταχύτητα. Έρικ Γκριν και Πάτρικ Γιανγκ βοήθησαν αρκετά σε αυτό κι έτσι η διαφορά έπιασε τη μέγιστη τιμή της στους 21 πόντους (40-61, 35'). Στη συνέχεια η αναμέτρηση είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα με την κόρνα της λήξης να βρίσκει νικητή τον Ολυμπιακό με 53-72.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ολυμπιακός είχε καλύτερα ποσοστά σε δίποντα (41%-55%) και τρίποντα (19%-26%)και πήρε 8 περισσότερα ριμπάουντ.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Κώστας Παπανικολάου σε 20' είχε 14 πόντους (4/6δ., 2/4τρ., 0/2β.), και 6 ριμπάουντ.

Αρκετά καλός στα 20:54 ήταν κι ο Βασίλης Σπανούλης με 10 πόντους, 4 ασίστ, 3 λάθη, ένα κλέψιμο κι ένα ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο ΜακΚένζι Μουρ τελείωσε με 4 πόντους (2/9δ., 0/3τρ.),3 ριμπάουντ, 2 λάθη και ισάριθμα κλεψίματα.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός έπαιξε πολύ καλό μπάσκετ κι έτσι με ένα σερί 10 αναπάντητων πόντων μετέτρεψε το 36-43 σε 36-53 και ουσιαστικά τελείωσε το ματς.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Πάτρικ Γιανγκ είχε 7 πόντους (3/4δ., 1/1β.) και 5 ριμπάουντ ενώ στα 13:30 έδειξε πολύ μεγάλη διάθεση σε άμυνα κι επίθεση.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Προμηθέας τα 5/26 τρίποντα. Ο Ολυμπιακός τις 13/18 βολές.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Γιανγκ πρωταγωνίστησε σε δύο συνεχόμενες φάσεις. Στην πρώτη κάρφωσε ύστερα από άλεϊ ουπ πάσα του Σπανούλη. Στην επόμενη ο Μάντζαρης έδωσε μία εκπληκτική ασίστ χωρίς να κοιτά την οποία μετουσίωσε σε καλάθι και φάουλ ο Αμερικανός σέντερ.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 32-38, 38-53, 53-72