ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Ολυμπιακός 90-86 (pics & vid)

Η ΤΣΣΚΑ νίκησε με 90-86 τον Ολυμπιακό σε ένα ματς που μπορεί να είναι ο ημιτελικός του Final 4, έχοντας την ίδια ένταση στα 40΄με το ματς της Μόσχας. Υψηλή απόδοση οι «ερυθρόλευκοι».

Η ΤΣΣΚΑ επικράτησε του Ολυμπιακού με 90-86 με τις δύο ομάδες να έχουν το μυαλό τους στην ανανέωση του ραντεβού τους στον ημιτελικό του Final 4. Αν οι δύο ομάδες βγουν αλώβητες από τη διαδικασία των playoffs τότε θα ανταμώσουν ξανά στον ημιτελικό του «Sinan Erdem». Πάντως το παιχνίδι παρά το αδιάφορο βαθμολογικό ενδιαφέρον είχε τεράστια ένταση, τεράστια έμφαση στη λεπτομέρεια και θύμισε Final 4.

Οι γηπεδούχοι σούταραν με εξαιρετικά ποσοστά στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, ωστόσο οι Πειραιώτες παρά το μειωμένο ρόστερ (εκτός αποστολής Γκριν και Λοτζέσκι) βρήκαν τρόπους και διεκδίκησαν μέχρι τέλους τη νίκη.

Για τους Ρώσους είχαν από 23 πόντους Ντε Κολό και Τεόντοσιτς ενώ από τον Ολυμπιακό ξεχώρισαν οι Βασίλης Σπανούλης (16π., 7ασ.), Ιωάννης Παπαπέτρου (16π.), Βαγγέλης Μάντζαρης 12π., 4ασ., 3κλ.) και Γιώργος Πρίντεζης (12π., 7ρ.).

Η ΤΣΣΚΑ φρόντισε από νωρίς να ξεδιπλώσει το ταλέντο της στην επίθεση και προηγήθηκε με 12-6 (4'). Ο Ολυμπιακός δυσκολευόταν να βρει σκορ και με τρίποντο του Αντρέι Βοροντσέβιτς η διαφορά πήγε στους 10 πόντους λίγο πριν την ολοκλήρωση της περιόδου (25-15, 9'). Στην δεύτερη περίοδο η άμυνα των «ερυθρόλευκων» βελτιώθηκε, αλλά το πρόβλημα στην επίθεση παρέμενε. Όταν ο Βιτάλι Φριτζόν ευστόχησε σε τρίποντο και φάουλ η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε με 31-19, 14'). Η επιστροφή στο παρκέ των Σπανούλη και Πρίντεζη πρόσφερε πόντους στον Ολυμπιακό (33-23), όμως το καλό μπάσκετ της ΤΣΣΚΑ την έφερε πάλι στο +14 (41-27, 17'). Μάντζαρης και Σπανούλης πρωταγωνίστησαν όμως στο τρίλεπτο μέχρι την ανάπαυλα και χάρη σε αυτούς η διαφορά έπεσε σε μονοψήφιο νούμερο (45-37).

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού μαζί με τον Πρίντεζη και τον Μάντζαρη συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και όταν μπήκαν τα σουτ πίσω από τα 6.75, οι Πειραιώτες μπήκαν για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης (55-52, 25'). Σε εκείνο το σημείο ο Νάντο Ντε Κολό ξεδίπλωσε το ταλέντο του και με συνεχόμενα καλάθια έδωσε εκ νέου ικανοποιητικό προβάδισμα στην ομάδα του (71-63, 30').

Ο Ολυμπιακός όμως δεν έλεγε να εγκαταλείψει την προσπάθειά του. Ο Δημήτρης Αγραβάνης στην επίθεση ευστόχησε σε κρίσιμα σημεία και με ένα ακόμη καλάθι του Βαγγέλη Μάντζαρη οι Πειραιώτες μείωσαν σε 76-73 (35'). Το τελευταίο πεντάλεπτο θύμισε ματς Final 4, οι δύο ομάδες έδιναν τον καλύτερό τους εαυτό, τα τάιμ άουτ ήταν διαδοχικά και χάρη στον Ιωάννη Παπαπέτρου (8 πόντοι στο τελευταίο λεπτό) το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες (86-84) με την ΤΣΣΚΑ να πανηγυρίζει στις λεπτομέρειες.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΤΣΣΚΑ ήταν ανώτερη πίσω από τη γραμμή των τριών πόντων (42.1%-32%), βολές (96.5%-72.7%).

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στα δίποντα (62.2%-55.9%), είχε 4 περισσότερα κλεψίματα και 3 λιγότερα λάθη.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Νάντο Ντε Κολό σε 30:28 είχε 23 πόντους (6/9δ., 2/6τρ., 5/5β.), 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη.

Καταπληκτικός ειδικά στο τελευταίο πεντάλεπτο ήταν ο Μίλος Τεόντοσιτς ο οποίος είχε 23 πόντους (4/6δ., 3/6τρ., 6/7β.),2 ριμπάουντ, 4 λάθη, 2 κλεψίματα και 8 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Κεμ Μπιρτς σε 17:34 είχε 2 πόντους (0/2δ., 2/2β.), 2 ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κλέψιμο και 2 λάθη.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Ιωάννης Παπαπέτρου πήρε την ασίστ του Βασίλη Σοανούλη και με τρίποντο ισοφάρισε στους 81 πόντους. Ακολούθησε ένα καταπληκτικό καλάθι και φάουλ από τον Μίλος Τεόντοσιτς, άστοχη προσπάθεια του Παπαπέτρου και 2/2 βολές του Κόρεϊ Χίγκινς.

Με νέο τρίποντο ο Παπαπέτρου μείωσε σε 86-84 και στη συνέχεια ο Κάιλ Χάινς με 2/2 βολές έκανε το 88-84. Δύο πόντοι εκατέρωθεν διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Κάιλ Χάινς είχε 10 πόντους και 6 ριμπάουντ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΤΣΣΚΑ τα 19 λάθη. Ο Ολυμπιακός τις 6 χαμένες βολές (16/22).

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ο Σπανούλης έδωσε έτοιμο καλάθι στον Μπιρτς. Ο Καναδός σηκώθηκε για το κάρφωμα, αλλά ο Κουρμπάνοφ έδωσε τη σωστή βοήθεια και με εντυπωσιακό κόψιμο έβγαλε την άμυνα.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 47-37, 71-63, 90-86