Μπάμπεργκ - Νταρουσάφακα 97-99

Ένα σπουδαίο «διπλό» πανηγύρισε η Νταρουσάφακα που νίκησε την Μπάμπεργκ με 97-99 στην παράταση και διατηρεί ζωντανές τις ελπίδες για είσοδο στα playoffs. Μεγάλος «τελικός» αναμένεται με Ερυθρό Αστέρα (7/4). Ξεπέρασε ο Ζήσης στις ασίστ τον Πριχιόνι.

Σε ένα ματς για γερά νεύρα, η Νταρουσάφακα επέστρεψε από το -14 (35-21, 25') και νίκησε την σκληρή Μπάμπεργκ στην παράταση με 97-99.

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ θα παίξει τα ρέστα της την άλλη παρασκευή (7/4) στον... τελικό με τον Ερυθρό Αστέρα, ο οποίος αύριο αγωνίζεται με την αδιάφορη Ούνικς.

Ο Νίκος Ζήσης μοίρασε συνολικά 11 ασίστ και ξεπέρασε τον Πάμπλο Πριχιόνι στη διοργάνωση. Ο Έλληνας γκαρντ επίσης είχε 11 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 λάθος σε περίπου 30 λεπτά.

Κορυφαίος ο Ουαναμέικερ με 30 πόντους και ακολούθησε ο Κλάιμπερν με 26.

Τάις και Λο είχαν από 13 πόντους έκαστος για τους ηττημένους.

H Μπάμπεργκ αιφνιδίασε την Νταρουσάφακα στα τελευταία τρία λεπτά της πρώτης περιόδου, καθώς έτρεξε ένα σερί 12-0 και μετέτρεψε το 10-14 σε 22-14, με τον Μάοντο Λο να έχει κέφια (11 πόντους με 5/5 εντός πεδιάς).

Το σκηνικό δεν άλλαξε στην δεύτερη περίοδο, με τους Γερμανούς να έχουν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και να εκμεταλλεύονται τα ποσοστά τους σε δίποντα (13/20, 65%) και τρίποντα (4/9, 44.4%) , πηγαίνοντας στο ημίχρονο στο +11 (40-29). Η ομάδα του Μπλατ δυσκολευόταν να δημιουργήσει, αφού μετρούσε μέχρι τότε μόλις 1 ασίστ!

Οι φιλοξενούμενοι δεν ήθελαν να χάσουν την επαφή στο σκορ από τόσο νωρίς και μείωσαν στους 6 (52-46, 26'), με το πρώτο τρίποντο του Άντερσον στο ματς. Λίγο αργότερα ο Κλάιμπερν έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του να πλησιάσει στους 3 (54-51, 29').

Στο τελευταίο δεκάλεπτο καμιά από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να πάρει μια διαφορά ασφαλείας, με την Μπάμπεργκ να παίρνει 3 πόντων (84-81) στο 39', όμως ο Χαραγκόντι με κρίσιμο τρίποντο στα 24'' έκανε το 84-84 και έστειλε το ματς στην παράταση. Ο Μίλερ έχασε την ευκαιρία να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του στην τελευταία επίθεση του ματς.

Στην παράταση, ο Ζήσης έδωσε αέρα 3 πόντων στην ομάδα του Τρινκιέρι (94-91), δύο λεπτά πριν τη λήξη, όμως η Νταρουσάφακα έτρεξε ένα σερί 6-0 και πέρασε μπροστά με τον Κλάιμπερν (94-97). Οι Τούρκοι αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι στο τέλος, με τον Ουαναμέικερ να κλειδώνει τη νίκη για την ομάδα του (97-99).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Νταρουσάφακα είχε 21 ασίστ έναντι 11 του αντιπάλου, σούταρε με 61,9%, (26/42) στα δίποντα, ενώ ήταν πιο ψύχραιμη στην παράταση.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ουαναμέικερ ήταν ο κορυφαίος του ματς, αφού είχε 30 πόντους (5/9 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 8/12 βολές), 6 ασίστ, 6 ριμπάουντ και συγκέντρωσε 34 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Πάτρικ Χέκμαν έβαλε μόλις 4 πόντους (0/2 εντός πεδιάς) σε 13 λεπτά συμμετοχής και δεν κατάφερε να βοηθήσει την ομάδα του.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Στα 24'' πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα ο Χαραγκόντι έκανε το 84-84, με τον Μίλερ να αστοχεί στην τελευταία επίθεση και το ματς να πηγαίνει στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο οι Ουαναμέικερ και Κλάιμπερν ήταν καθοριστικοί κι έδωσαν τη νίκη στην Νταρουσάφακα.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Ουίλ Κλάιμπερν έκανε φοβερή εμφάνιση με 26 πόντους (9/13 δίποντα,8/10 βολές), 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 33 βαθμούς στη αξιολόγηση.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπάμπεργκ τις μόλις 11 ασίστ, τα 11 λάθη, το ποσοστό στα τρίποντα (37.5%, 9/24) και τις επιλογές τις στην παράταση. Η Νταρουσάφακα το ποσοστό έξω από τα 6.75 (31%)

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η τριπλή τάπα του Τάις στον Ζίζιτς

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 40-29, 58-55, 84-84, 97-99 (παρ.)