Στον τελικό Κυπέλλου και ο Πανιώνιος (pics)

Ο Πανιώνιος επικράτησε άνετα της Νίκης Λευκάδας με 63-50 και την Κυριακή (26/03, 17:00) θα αντιμετωπίσει στον Τελικό Κυπέλλου τον Ολυμπιακό.

Τον Πανιώνιο θα αντιμετωπίσει ο Ολυμπιακός στον Τελικό Κυπέλλου Ελλάδος Γυναικών, αφού οι «κυανέρυθρες» επιβλήθηκαν της Νίκης Λευκάδας με 63-50.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης είχε πάρει ένα καλό προβάδισμα στο ημίχρονο (28-33), αλλά οι τυπικά γηπεδούχες μείωσαν στον πόντο στο 30' (41-42). Ο Πανιώνιος, ωστόσο, με επιμέρους 9-21 στο τελευταίο δεκάλεπτο, πήρε τη νίκη και την πρόκριση στον Τελικό (26/03, 17:00).

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 28-33, 41-42, 50-63.

Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας): Χεριστανίδου 8, Τελίδου 11 (1), Καμπουράκη, Μπράουν 9, Γούναρη 9 (2), Ψυχογιού 3 (1), Κάντι 4, Παπαδοπούλου, Στάρα 6.
Πανιώνιος (Τσίκληρας): Πέτερσεν 15 (1), Τσίκα, Χέιλι 14, Τσιάντη 2, Μπότσαρη 8, Σταμπούρλου 4, Θεοδωρομανωλάκη 8, Στεφανίδου 5 (1), Πατεράκη, Γρηγορίου 2, Μίτση, Τζόουνς 5.