Νταρουσάφακα - Γαλατάσαραϊ 73-67 (vid)

«Ζωντανό» παραμένει το όνειρο για μια είσοδο στα playoffs για την Νταρουσάφακα, αφού πήρε το τούρκικο ντέρμπι με την Γαλατάσαραϊ (73-67). Κορυφαίος ο Ουαναμέικερ (22π.).

Η Νταρουσάφακα απέφυγε το... σοκ στην τελευταία περίοδο και επικράτησε της Γαλατάσαραϊ με 73-67, ανεβαίνοντας στο 14-14 της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Μπλατ διατηρεί «ζωντανό» το όνειρο για μια θέση στα playoffs, αλλά για να γίνει αυτό, θα πρέπει ο Ερυθρός Αστέρας να χάσει στην έδρα της Μπαρτσελόνα απόψε (24/03, 22:00), αλλά και στα επόμενα ματς και η τούρκικη ομάδα να κάνει το 2/2. Καθοριστική θα είναι η τελευταία αγωνιστική που οι δύο ομάδες θα... συγκρουστούν μεταξύ τους.

Όσον αφορά το ματς με την Γαλατά, ήταν κλειστό από την αρχή, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν ένα προβάδισμα 7 πόντων στο 18' (9-16) και να βρίσκεται μπροστά στο δεκάλεπτο (16-18, 10'). Ο αγώνας συνέχιζε να είναι ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να συμβαδίσουν στο σκορ και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 37-39 υπέρ της ομάδας του Αταμάν.

Στην τρίτη περίοδο η αστοχία της Γαλατά επέτρεψε στους γηπεδούχους να φτάσουν για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (59-47, 28') και να διατηρήσουν μια... ασφάλεια στο 30' (61-50), με τους Κλάιμπερν και Ουαναμέικερ να ηγούνται. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Αταμάν έβαλε δύσκολα σε αυτή του Μπλατ (61-59, 34'), αλλά δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα (73-67).

Κορυφαίος ο Ουαναμέικερ με 22 πόντους και ο Κλάιμπερν με 15.

Από τους ηττημένους, ο Μίτσοφ είχε 17 και ο Ντέι 11.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Νταρουσάφακα ήθελε οπωσδήποτε τη νίκη για να έχει ακόμα ελπίδες πρόκρισης στα playoffs. Οι γηπεδούχοι μπορεί να είχαν χειρότερο ποσοστό στα δίποντα από την Γαλατά (37.8%-50%), αλλά ήταν καλύτεροι πίσω από τα 6.75 (43.5%-30.4%). Επίσης, πήραν περισσότερα ριμπάουντ (40-31).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπραντ Ουαναμέικερ ήταν καθοριστικός, καθώς σε 30:19, είχε 22 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Κλάιμπερν σε 34:29 μέτρησε 15 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 λάθος, ενώ ο Ουίλμπεκιν, σε 26:50, είχε 13 πόντους, 1 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Γκοκσένιν Κοκσάλ σε 15:30 έμεινε άποντος, πήρε 2 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ κι έκανε 1 λάθος.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Όταν η Γαλατά μάζεψε την διψήφια διαφορά και πλησίασε (61-59, 34'), η Νταρουσάφακα με τους Ουαναμέικερ και Κλάιμπερν ξέφυγε πάλι στο σκορ (71-61, 39'), εκμεταλλευόμενη την αστοχία και τα λάθη των φιλοξενουμένων.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Νταρουσάφακα τα δίποντα (17/45) και η Γαλατά τα τρίποντα (7/23).

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το buzzer beater του Μοερμάν!

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 37-39, 61-50, 73-67.