Κόροιβος - ΑΕΚ 63-89 (vid & pics)

Η ΑΕΚ... ξέσπασε στο δεύτερο ημίχρονο στην έδρα του Κοροίβου, έφτασε στην πρώτη της νίκη με τον Σωτήρη Μανωλόπουλο στον πάγκο (63-89) και δεν χάνει την τρίτη θέση με τίποτα!

Ο Κόροιβος σε καμία περίπτωση δεν ήθελε να επαναλάβει την εμφάνισή του στο Λαύριο. Στην έδρα του κι απέναντι στην ανώτερη ΑΕΚ φρόντισε να παρουσιαστεί περισσότερο ανταγωνιστικός, ωστόσο άντεξε μέχρι τις αρχές του δεύτερο μέρους. Η «Ένωση»... έσφιξε την άμυνά της, βρήκε ρυθμό στην επίθεση και εκτόξευσε γρήγορα τη διαφορά.

Ο Ντούσαν Σάκοτα ήταν καλός σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης σταμάτησε τους 15 πόντους με 8 ριμπάουντ, ενώ ο Ντίξον... ξύπνησε στο τέλος και ολοκλήρωσε το ματς με 5/15 σουτ.

Από την άλλη μεριά ο Γκότσερ... πάλευε μόνος του (20π., 6ριμπ.), ενώ ο Πόλαρντ (12π.) ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο.

Πριν υποδεχτεί τον Παναθηναϊκό η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου παραμένει μόνη τρίτη στο 16-5, ενώ ο Κόροιβος... έπεσε στο 7-14.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Όταν η ΑΕΚ σοβαρεύτηκε... καθάρισε γρήγορα τη νίκη! Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο. Όποτε οι φιλοξενούμενοι ξέφευγαν με 7 πόντους, οι γηπεδούχοι φρόντιζαν ν' απαντούν με δικό τους σερί. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Με τον Κόροιβο μπροστά στον πόντο, η ΑΕΚ έτρεξε γρήγορο σερί 10-0 και το 52-51 έγινε 52-61 (27'). Η «Ένωση» επέτρεψε στον αντίπαλο να πετύχει 12 πόντους (12-24) στην τρίτη περίοδο, μόλις 9 στην τέταρτη (9-21) και η νίκη ήρθε τελικά άνετα.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Οι Ντούσαν Σάκοτα και Λουκάς Μαυροκεφαλίδης ήταν οι κορυφαίοι των νικητών! Ο αρχηγός της ΑΕΚ ήταν πρώτος σκόρερ με 18 πόντους, μάζεψε 3 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ κι είχε 1 κόψιμο, 1 κλέψιμο και 1 λάθος. Ο ψηλός της ομάδας από την πλευρά του είχε 5 κερδισμένα φάουλ, 15 πόντους με 1/1 τρίποντα, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και μόλις 1 λάθος σε 25:32.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μαρκέλ Σταρκς μπορεί να πρόσφερε μία από τις φάσεις του αγώνα, αλλά έμεινε στους 8 πόντους με 3 άστοχα τρίποντα, 5 λάθη, ενώ είχε 1 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Όταν θυμήθηκε την καλή της άμυνα η ΑΕΚ... καθάρισε το παιχνίδι. Με 10-0 σερί ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +9 (52-61 στο 27') και οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να επιστρέψουν ξανά.

ΑΦΑΝΗΣ-«ΗΡΩΑΣ»: Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης ήταν πολύ καλός όταν η ΑΕΚ έκανε την αντεπίθεσή της και ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 7 πόντους, 5 αμυντικά ριμπάουντ, 1 επιθετικό, με 3 κλεψίματα και 1 ασίστ,

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το εντυπωσιακό κάρφωμα του Πόλαρντ στο πρώτο ημίχρονο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ το πρώτο μέρος και την αστοχία του Μάικλ Ντίξον, ενώ ο Κόροιβος το δεύτερο ημίχρονο.