Αρμάνι Μιλάνο - Ερυθρός Αστέρας 71-78 (vid)

Η Αρμάνι Μιλάνο ήταν άκρως ανταγωνιστική, αλλά ο Ερυθρός Αστέρας, με την στήριξη των 3.000+ φίλων του, «έλαμψε» στην Ιταλία (71-78).

«Kombank Arena» έμοιαζε το «Mediolanum Forum» στην αναμέτρηση της Αρμάνι με τον Ερυθρό Αστέρα, αφού οι Σέρβοι είχαν την συμπαράσταση 3.000+ φίλων τους και έφτασαν - έστω και δύσκολα - στη νίκη (71-78), για την 26η αγωνιστική της Euroleague.

Η ομάδα του Βελιγραδίου είχε το προβάδισμα σε όλο το πρώτο 20λεπτο, αλλά στην τελευταία περίοδο η πρωταθλήτρια Ιταλίας ήταν μια... ανάσα από τη νίκη, αφού ισοφάρισε σε 60-60 (34'), όμως οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν τη δουλειά τους.

Οι Μιλανέζοι (17-9) «πλήρωσαν» την αστοχία τους πίσω από τα 6.75μ (3/21τρ.) και δεν μπόρεσαν να κάνουν... δώρο στον Ολυμπιακό, αφού με ήττα του Ερ. Αστέρα και νίκη των Πειραιωτών, οι «ερυθρόλευκοι» θα έπαιρναν το πλεονέκτημα έδρας από τώρα.

Οι Σέρβοι ανέβηκαν στο 15-11 και ισοβάθμησαν με τον Παναθηναϊκό, ο οποίος επικρατεί στη διαφορά πόντων.

Κορυφαίος των νικητών ο Κούζμιτς με 15 πόντους (7ρ.), ακολούθησε ο Σιμόνοβιτς με 13 πόντους και οι Γκούντουριτς και Τζένκινς πρόσθεσαν από 12 και 11, αντίστοιχα.

Από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Χίκμαν με 14, Σάντερς με 12 και Πάσκολο με 11 (7ρ.).

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ερυθρός Αστέρας είχε τον απόλυτο έλεγχο και πήρε γρήγορο προβάδισμα (5-16, 7'), για να φτάσει στο +15 (10-25, 10'). Έπειτα, οι Σέρβοι, με 8 σερί πόντους του Σιμόνοβιτς, πήγαν στο 17-35 (14'), όμως η Αρμάνι, αντέδρασε, προσπάθησε να μειώσει κι έκλεισε το ημίχρονο στο 31-43, με τον Σάντερς να έχει 9 από τους 12 πόντους του.

Στο δεύτερο μέρος, η πρωταθλήτρια Ιταλίας ήταν σαρωτική, ωστόσο συνέχιζε να τα... σπάει (2/12τρ.) και μείωσε σε 45-51 (27'), για να κρατήσει τη διψήφια διαφορά στο 30' η ομάδα του Βελιγραδίου (50-60). Στην τελευταία περίοδο οι Μιλανέζοι με σερί 10-0 ισοφάρισαν σε 60-60 (34') κι εκεί οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και τελείωσαν την δουλειά τους με 71-78 (40').

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ερυθρός Αστέρας ήταν λες και έπαιζε στην... έδρα του, το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες στο τέλος και τελικά κατάφερε να νικήσει. Στην ουσία, το γεγονός ότι ήταν καλύτερος πίσω από τα 6.75 (38.5% έναντι 14.3%) ήταν καθοριστικό για την νίκη, ενώ ο Κούζμιτς έβαλε τους 11 από τους 15 πόντους του στο τελευταίο δεκάλεπτο.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Κούζμιτς ήταν καταιγιστικός στο τέλος και σε 26:06 μέτρησε 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Μάρκο Σιμόνοβιτς ήταν αυτός που ξεκίνησε να δίνει το... σύνθημα για τη νίκη του Ερυθρού Αστέρα και σε 25:36 είχε 13 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 λάθος.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μπρούνο Τσερέλα σε περίπου 12 λεπτά έμεινε άποντος και είχε 1 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Όταν η Αρμάνι έφτασε στο 60-60 (34'), ο Κούζμιτς πήρε... φωτιά και με 11 πόντους έφτασε στο 65-71, για να πάρουν τη σκυτάλη Λάζιτς, Σιμόνοβιτς και Τζένκινς και να δώσουν την νίκη στην ομάδα τους.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Αρμάνι τα τρίποντα (3/21) και ο Ερυθρός Αστέρας τα λάθη (12).

Τα δεκάλεπτα: 10-25, 31-43, 50-60, 71-78.