Φενέρμπαχτσε - Μπασκόνια 74-79

Η Μπασκόνια (14-11) επικράτησε της Φενέρμπαχτσε (16-9) με 79-74 στην Ulker Sports Arena και παραμένει σε τροχιά πρόκρισης στα playoffs, κάνοντας... δώρο στον Ολυμπιακό.

Με αυτό το αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός εδραιώνεται στην πρώτη τριάδα της κατάταξης σε περίπτωση νίκης επί της Νταρουσάφακα (10/3, 21:45) ενώ η Μπασκόνια πέτυχε τη δεύτερη σερί νίκη της στη διοργάνωση.

Ο αγώνας

Ο Μπογκντάνοβιτς ηγήθηκε επιθετικά της Φενέρμπαχτσε στα πρώτα λεπτά του αγώνα με την Μπασκόνια, κάνοντας το 11-6 στο 6'25" και φτάνοντας τους 6 πόντους με 3/4 δίποντα σε αυτό το διάστημα. Παρ' όλα αυτά οι Βάσκοι βρήκαν λύσεις πίσω από τα 6μ.75 με τους Λουθ, Μπάντιγκερ και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ τους 18-19. Ο Μπογκντάνοβιτς έδωσε ξανά το προβάδισμα στη Φενέρμπαχτσε (28-26, 14'36") όμως τα τρίποντα των Λάρκιν, Χάνγκα διαμόρφωσαν το 35-43 του ημιχρόνου στην Ulker Sports Arena! H διαφορά έφτασε στο +9 (43-52) για τους φιλοξενούμενους με το τρίποντο του Λάρκιν στο 27' ενώ ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς μείωσε σε απόσταση... αναπνοής (50-52).

Η Μπασκόνια άντεξε στην πίεση της Φενέρ και προηγήθηκε με 55-61 στο 30' ενώ ο Τιγί έστειλε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 60-70 στα 5'38" για το φινάλε! Η Φενέρμπαχτσε απάντησε με σερί 8-0 (68-70) ενώ ο Μπένετ έκανε το 70-71 στα 1'57" με ένα απίθανο κάρφωμα! Τι ακολούθησε; Μεγάλο τρίποντο και 2/2 βολές από τον Μπομπουά για το 70-76. Ο Ντατόμε μείωσε σε 72-76, ο Λάρκιν αστόχησε σε προσπάθεια για τρεις και ο Μπογκντάνοβιτς διαμόρφωσε το 74-76 με 2/2 βολές στα 36"! Η Φενέρμπαχτσε δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ανατροπή και η Μπασκόνια επικράτησε με 74-79

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 35-43, 55-61, 74-79.